Karnowski był pytany w radiu RMF FM o politykę rządu wobec samorządów i planowane działania legislacyjne.

Uzdrowić finanse samorządów

Reklama

"Mogę obiecać nową ustawę o finansach i taką mam odpowiedź od pana ministra finansów pana Andrzeja Domańskiego i od pana premiera (Donalda Tuska-PAP), że analizy już pierwsze trwają" - powiedział Karnowski.

Jak dodał również organizacje, do których należy - Ruch Samorządowy Tak dla Polski i Związek Miast Polskich, mają przygotowane projekty ustaw w tej sprawy. "Będziemy rozmawiać zdecydowanie o reformie finansów, bo dochody bieżące gmin są fatalne" - ocenił poseł KO.

Subwencja rozwojowa i pieniądze dla pań przedszkolanek

Zaznaczył, że premier wspólnie z szefem MF dokonali "ukłonu" w projekcie budżetu i przewidzieli w nim tzw. subwencję rozwojową, która częściowo wyrównuje straty finansowe samorządów.

"Dołożyli także nam w tym projekcie budżetu, który mam nadzieję będzie zatwierdzony, pieniądze na podwyżki dla nauczycieli przedszkolnych. (...) Już pierwsze pieniądze, to jest około 5 mld zł, dodatkowe zostały znalezione w tym budżecie, których nie przewidział rząd Prawa i Sprawiedliwości dla samorządów, bo je notorycznie okradał" - powiedział Karnowski.

Gminy nic nie stracą na podwyżce kwoty wolnej

Zapowiedział reformę finansów publicznych i dalszą decentralizację państwa, jeżeli chodzi o wody polskie, fundusze ochrony środowiska, sprawy kuratorów.

"Jest zespół samorządowy, który pracuje w parlamencie, między Sejmem a Senatem nad tym, żeby jak najszybciej opracować tę zmianę ustawy o finansach. My wczoraj mieliśmy spotkanie tego zespołu z panem ministrem Tomaszem Szymańskim z MSWiA, ja rozmawiałem wielokrotnie z panem Andrzejem Domańskim, ministrem finansów i jak najszybciej będziemy pracowali nad tą zmianą złego prawa finansowego dla gmin" - podkreślił Karnowski.

Wyraził także przekonanie, że kwota wolna od podatku do 60 tys. wejdzie w życie. "Mamy też obietnicę pana premiera Tuska i pana ministra Domańskiego, że straty z tego spowodowane będą wyrównane w inny sposób. Rozmawiamy m.in. o większym PIT" - dodał poseł KO.

autorka: Karolina Kropiwiec