Z badania wynika, że nie zmienia się liczba Rosjan, którzy uważają Józefa Stalina za wybitną postać historyczną. Jest to 39 proc. W 2017 roku, podczas poprzedniego sondażu, Stalina wybrało 38 proc.

W tegorocznym sondażu kolejne miejsca zajmują: przywódca bolszewików i twórca państwa radzieckiego Włodzimierz Lenin (30 proc.), poeta Aleksandr Puszkin (23 proc.) i car Piotr I (19 proc.).

Puszkina wybrało mniej ankietowanych niż w 2017 roku: wówczas za wybitną jednostkę historyczną uważało poetę 34 proc. badanych. Również car Piotr I spadł w rankingu; cztery lata temu wskazało go 29 proc. respondentów.

Jak zauważa Centrum Lewady, Stalin utrzymuje się od 2012 roku na pierwszym miejscu na liście znaczących postaci historycznych.

W sondażu, prowadzonym regularnie od 1994 roku, Rosjanie są proszeni o wymienienie "10 najwybitniejszych ludzi wszystkich epok i narodów". W pierwszej dziesiątce w tegorocznym sondażu jest tylko jeden cudzoziemiec - Albert Einstein, który zajmuje 9. miejsce. Wskazało go 9 proc. badanych.

Jak ocenia szef Centrum Lewady Lew Gudkow, za wybitne postacie historyczne Rosjanie uważają głównie carów, dyktatorów, szefów partii komunistycznej i dowódców wojskowych, jak i pisarzy i naukowców znanych ze szkolnego programu nauczania.

"To krótki kurs imperialnej historii rosyjskiej i radzieckiej" - zauważył socjolog, komentując wybór uczestników sondażu. Wskazał, że lista nazwisk właściwie się nie zmienia i do wybieranych przez Rosjan symbolicznych postaci nie dołączają nowe osoby.