Triumwirat

We wrześniu chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 36 proc. potencjalnych wyborców – o jeden punkt procentowy mniej niż w sierpniu.

Reklama

O połowę mniej (18 proc.) wskazań niż rządzące ugrupowanie ma Koalicja Obywatelska - podkreśla CBOS. Jak zaznaczono, poparcie dla głównej siły opozycyjnej drugi miesiąc z rzędu zmniejszyło się (w stosunku do sierpnia o 3 punkty procentowe, od lipca o 10 punktów).

Trzecią pozycję zajmuje Konfederacja WiN, na którą chce głosować 7 proc. (wzrost o jeden punkt procentowy).

Poparcie na granicy

Nowa Lewica może obecnie liczyć na głosy 5 proc. zamierzających brać udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem).

Jak podkreśla CBOS na najniższym poziomie z dotychczas rejestrowanych jest poparcie dla Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) - 4 proc., o 1 punkt mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Bezpartyjni bez szans?

Na komitet Bezpartyjni Samorządowcy zamierza głosować 2 proc. badanych; komitet ten nie był uwzględniony w poprzednim badaniu, podobnie jak komitet Polska Jest Jedna (1 proc. badanych).

23 proc. badanych to według CBOS niezdecydowani (spadek o 1 punkt proc.); 5 proc. respondentów (o 1 punkt więcej niż w ubiegłym miesiącu) odmówiło odpowiedzi.

CBOS zaznacza, że odsetki w badaniu nie sumują się do 100 "ze względu na zaokrąglenia do pełnych jednostek".

Ilu Polaków deklaruje udział w wyborach?

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 83 proc. Polaków (wzrost o 3 punkty proc.); 11 proc. jest niezdecydowanych; 6 proc. na pewno nie wzięłoby udziału. Z obliczeń wyłączono odmowy odpowiedzi. Odsetki mogą nie sumować się do 100 ze względu na zaokrąglanie do jednostek.

"Faworytem w wyborach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, którego poparcie ustabilizowało się i sięga obecnie 36 proc. Po dobrych czerwcowych i lipcowych notowaniach Koalicji Obywatelskiej, które dość zgodnie interpretowano jako efekt marszu 4 czerwca i odzyskania politycznej inicjatywy, poparcie dla tego ugrupowania spada. A zatem po okresie, kiedy notowania obu głównych sił na scenie politycznej praktycznie zrównały się, obserwujemy odtworzenie układu sił z marca i kwietnia tego roku. Wrześniowe badanie przynosi niepokojące wieści dla Trzeciej Drogi, której wejście do Sejmu jest coraz mniej pewne" - podsumowuje CBOS.

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września br. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: : 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

wni/ par/