W czwartek Minister Spraw Zagranicznych wydał rozporządzenie ws. utworzenia za granicą 402 obwodów głosowania.

Gdzie będzie najwięcej obwodów do głosowania

Najwięcej obwodowych komisji wyborczych powstanie w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków: w Wielkiej Brytanii - 75 komisji, w Stanach Zjednoczonych - 52 komisje, a w Niemczech - 42 komisje.

Reklama

Po ponad 10 obwodów powstanie: we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).

Polacy będą mogli zagłosować też m.in. w: Arabii Saudyjskiej, Omanie, Etiopii, Iranie, Jordanii, Kolumbii, Kenii, Mongolii, Panamie, Senegalu, czy Uzbekistanie.

Bez Ukrainy. Rosja i Białoruś z ograniczeniami

Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju. Ponadto w dwóch krajach – Białorusi i Rosji - z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą, wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie.

Jak zagłosować za granicą

Aby oddać głos, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 10 października 2023 r.

Są trzy sposoby na złożenie wniosku: przy użyciu usługi e-Wybory (https://ewybory.msz.gov.pl/), poprzez złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), poprzez złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

W tegorocznych wyborach liczba obwodów głosowania jest znacznie większa od liczby obwodów utworzonych w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP w przeszłości. W 2015 r. głosowanie odbyło się w 250 obwodach, w 2019 r. w 320.

autorka: Aleksandra Rebelińska