Według danych Euromonitor International największe miasto Turcji, Stambuł, było najczęściej odwiedzanym miastem na świecie w 2023 roku. W ubiegłym roku do miasta rozciągającego się po obu stronach cieśniny Bosfor,przybyło ponad 20 milionów osób, co oznacza, że od 2022 r. miasto odnotowało 26-procentowy wzrost liczby odwiedzających.

Na drugim miejscu najbardziej obleganych przez turystów miast znalazł się Londyn z 18,8 mln gości zagranicznych przebywających co najmniej 24 godziny, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Trzeci na liście Euromonitor International był Dubaj, do którego w 2023 r. przyleciało 16,8 mln turystów.

Przyjazdy odnoszą się do gości zagranicznych przebywających co najmniej 24 godziny, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Każdy przyjazd liczony jest osobno i uwzględnia osoby podróżujące częściej niż raz w roku oraz osoby odwiedzające kilka krajów podczas jednej podróży.

Reklama

Gwałtowny wzrost ruchu turystycznego

Hongkong i Bangkok wyróżniają się największym wzrostem liczby przyjazdów międzynarodowych z wymienionych krajów rok do roku, odpowiednio o 2495 proc. i 142 proc. Według Euromonitor International gigantyczny skok ruchu turystycznego w tych dwóch krajach wynika w dużej mierze z tego, że oba te miasta znalazły się wśród ostatnich, które zostały ponownie otwarte po pandemii Covid-19.

ikona lupy />
Najczęściej odwiedzane miasta świata / statista.com