W ciągu najbliższych tygodni powinniśmy wiedzieć o skuteczności dotychczasowych szczepionek względem wariantu Omikron – ocenił w BBC Paul Burton.

„Jeśli mamy stworzyć zupełnie nową szczepionkę, myślę, że stanie się to na początku 2022 roku, zanim będzie dostępna w dużych ilościach” – zapowiedział dyrektor medyczny Moderny. „Niezwykłą rzeczą jeśli chodzi o szczepionki mRNA, czyli platformę, na której działa Moderna, jest to, że możemy działać bardzo szybko” – dodał.

W następstwie zapowiedzi Paula Burtona w poniedziałek akcje Moderny na nowojorskiej giełdzie rosły o 12 proc.

Reklama

Dyrektor medyczny Moderny uważa, że ochrona przeciwwirusowa powinna wciąż istnieć, w zależności od tego, jak dawno temu dana osoba zaszczepiła się przeciw koronawirusowi. Najlepszą radą, jakiej można dziś udzielić, to przyjąć jedną z istniejących szczepionek przeciw Covid-19 – zaznaczył Burton.

Badania nad skutecznością dotychczasowych szczepionek przeciw wariantowi Omikron zapowiedział również BioNTech. Wyniki testów laboratoryjnych mają być znane za około dwa tygodnie. Firma zapowiedziała, że w razie potrzeby w ciągu 100 dni jest w stanie stworzyć nowy preparat.

Wariant Omikron pojawia się w kolejnych krajach

Tymczasem nowy wariant koronawirusa jest wykrywany w kolejnych krajach świata. Pierwszy przypadek w Europie wykryto kilka dni temu w Belgii. Z kolei w niedzielę wieczorem o ośmiu osobach, które prawdopodobnie zakaziły się wariantem Omikron, poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Omikron jest już obecny także w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Austrii, Belgii, Holandii, Izraelu, Hongkongu i Australii.

W poniedziałek Waldemar Kraksa, wiceminister zdrowia, poinformował, że jak dotąd w Polsce nie wykryto tego rodzaju zakażeń. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że Polska wprowadzi kwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów, gdzie nowy wariant jest już obecny.