Lepsze niż przewidywano wyniki za IV kw. 2021 roku sprawiły, że w sumie roczna sprzedaż firmy poszybowała do poziomu 936 000 aut. To wynik o 87 proc. lepszy niż liczby za 2020 rok.

Trzydziestu ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewało się sprzedaży za ostatni kwartał poprzedniego roku na poziomie 263 tys.

Poprzedni kwartalny rekord sprzedaży odnotowano w III kw. 2021 roku i wyniósł on 241 300 aut.

Sprzedaż aut elektrycznych Tesli w poszczególnych kwartałach. Dane w tys. sztuk / Bloomberg

W poniedziałek przed otwarciem notowań akcje Tesli w handlu „przedrynkowym” zyskały 7 proc. Akcje lidera rynku aut elektrycznych w 2021 wzrosły w sumie o ponad 50 proc., zaś wartość rynkowa firmy przebiła poziom biliona dolarów. Tym samym Tesla dołączyła do wąskiego grona 5 firm notowanych na giełdzie, którym udało osiągnąć tak wysoką wartość.

„Zielona fala” dla Tesli

Rekordowy kwartał pokazuje, że u progu 2022 roku „zielona fala utrzymuje się” dla Tesli oraz jej dyrektora wykonawczego Elona Muska – skomentował w notatce dla klientów Daniel Ives, analityk z Wedbush Securities. Dobre wyniki Tesli wskazują także na bardzo dynamiczny popyt na auta elektryczne w Chinach oraz na zdolności firmy, aby radzić sobie z globalnym niedoborem półprzewodników – wyjaśnił Ives i dodał, że to kwartał trofeów dla Tesli. Firma wchodzi w 2022 rok z potężnym wiatrem w żaglach – podsumował analityk.