Szijjarto oświadczył, że na mocy porozumienia, które podpisał z dyrektorem CNES Jean-Yves'em Le Gallem, strony będą wspólnie realizować projekty dotyczące technologii satelitarnych, wiedzy o kosmosie oraz badań kosmicznych. Jak zaznaczył, młodzi węgierscy specjaliści będą mieć możliwość udziału w specjalistycznych programach w Ośrodku i wzbogacania w ten sposób swojej wiedzy.

Minister uznał za ogromny sukces fakt, że wielkie francuskie koncerny, tworząc największą flotę satelitów świata, dały możliwość włączenia się do tego przedsięwzięcia także dwóm węgierskim firmom, które dostarczą wyposażenie oraz izolację do satelitów.

Według Szijjarto przemysł kosmiczny stał się w ostatnich latach jedną z najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu, a Węgry wzbogaciły się o wiele doświadczeń, dzięki którym mogą stać się ważnym uczestnikiem międzynarodowego przemysłu kosmicznego.

Minister przypomniał, że rząd chciałby, aby do 2025 r. poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną węgierski astronauta, i w tym celu Węgry współpracują z Rosją.

W poniedziałek Szijjarto podpisał porozumienie o zacieśnianiu współpracy w sferze badań kosmicznych w Izraelu.

W listopadzie szef dyplomacji wymienił wśród celów Węgier umieszczenie na orbicie okołoziemskiej w 2024 r. samodzielnego satelity węgierskiego, a także dostarczenie we współpracy z Rosją w tym samym roku węgierskich urządzeń naukowych i pomiarowych naMiędzynarodową Stację Kosmiczną. Mówił, że w stadium przygotowawczym znajduje się też misja dotycząca pogody w kosmosie, w ramach której Węgry zbudują flotę mikrosatelitów.