„Węgry chcą się przyłączyć do Eurazjatyckiego Banku Rozwoju, aby zapewnić węgierskim firmom dostęp do nowych źródeł finansowania pozwalających osiągnąć jeszcze większy sukces na eurazjatyckich rynkach. Mamy poparcie rządu Kazachstanu w tej sprawie” – oświadczył Szijjarto, który zamieścił nagranie z konferencji prasowej na swoim Facebooku.

Wyraził przekonanie, że współpraca Węgier i Kazachstanu pokazuje, dlaczego i jak prowadzona przez władze Węgier strategia wschodniego otwarcia okazała się sukcesem.

„Nasze relacje opieramy na wzajemnym szacunku, nie zajmujemy się wzajemnym pouczaniem i nie ingerujemy nawzajem w swoje sprawy wewnętrzne. W centrum uwagi stawiamy kroki niezbędne do powodzenia współpracy gospodarczej i między przedsiębiorstwami. Zarówno węgierska, jak i kazachska gospodarka wyciągnęły z tego w ostatnim czasie bardzo wiele korzyści” – oznajmił.

Podkreślił, że mimo pandemii Węgry zdołały w zeszłym roku o 58 proc. zwiększyć eksport do Kazachstanu, który przekroczył 165 mln dol. Jak dodał, dwukrotnie zwiększył się eksport węgierskich lekarstw do tego kraju.

Zaznaczył również, że węgierski Eximbank otworzył linię kredytową wysokości 170 mln dol., aby jeszcze bardziej zaktywizować współpracę węgierskich i kazaskich firm.

Dodał, że w czerwcu Wizzair ponownie uruchomi połączenie między Budapesztem i Nursułtanem, a nawet planuje się uruchomienie połączenia z Pekinem z przystankiem w Nursułtanie.