Rozmowa trwała około 25 minut. Premier Japonii wyraził pragnienie rozwijania relacji japońsko-rosyjskich, a prezydent Rosji oświadczył, że chce kontynuować dialog w kwestiach dwustronnych – przekazała japońska agencja prasowa Kyodo.

Przywódcy poruszyli również sprawę zbrojeń jądrowych i rakietowych Korei Północnej, a Kishidapoprosił Putina o pomoc w rozwiązaniu kwestii obywateli japońskich uprowadzonych przez agentów Pjongangu w latach 70. i 80. XX wieku – poinformowało japońskie MSZ.

Japonia i Rosja od dziesięcioleci toczą spór terytorialny o cztery kontrolowane przez Moskwę wyspy, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi, a Japończycy – Terytoriami Północnymi. Z tego powodu oba kraje nie podpisały dotychczas formalnego układu pokojowego po drugiej wojnie światowej.

Tokio domaga się od Moskwy zwrotu wszystkich czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii. Według japońskich władz było to nielegalne.

Reklama

Kishida i Putin uzgodnili, że negocjacje będą posuwały się naprzód na bazie wcześniejszych porozumień, w tym wspólnej deklaracji z 1956 roku, w której napisano, że dwie spośród czterech wysp zostaną przekazane Japonii po podpisaniu układu pokojowego – pisze Kyodo.

Putin wyraził również nadzieję na spotkanie z Kishidą tak szybko, jak to będzie możliwe – wynika z informacji japońskiego MSZ.

Putin był jednym z pierwszych światowych przywódców, z którymi Kishida rozmawiał po objęciu w poniedziałek funkcji premiera Japonii. W pierwszej kolejności nowy szef japońskiego rządu przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Australii Scottem Morrisonem.