Jak poinformowała minister ds. prezydencji Ana Catarina Mendes, likwidacja SEF, istniejącego od 47 lat, była konieczna, gdyż urząd ten był niewydolny. Zgodnie z planami rządu Costy kompetencje SEF zostaną teraz przekazane siedmiu innym instytucjom państwowym, w tym m.in. policji oraz żandarmerii.

Jedną z przyczyn zamknięcia SEF jest zabicie przez urzędników tej instytucji ukraińskiego turysty

Portugalskie media odnotowują, że jeszcze przez likwidacją Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic instytucja ta miała poważne trudności w funkcjonowaniu i działała chaotycznie. Na legalizację swojego pobytu, jak odnotowują, czeka obecnie ponad 600 tys. obcokrajowców rezydujących w Portugalii.

Reklama

SEF miał zostać zamknięty przez rząd Antonia Costy już w 2022 r., ale do likwidacji urzędu ostatecznie nie doszło z powodu opóźnień w procesie restrukturyzacji instytucji państwowych.

Jedną z przyczyn zamknięcia SEF było zabicie przez urzędników tej instytucji ukraińskiego turysty Ihora Homeniuka na lotnisku w Lizbonie w marcu 2020 r.

W maju 2021 r. sąd w Lizbonie skazał trzech urzędników SEF na kary od 7 do 9 lat więzienia za zabójstwo Homeniuka, który w jednym z pomieszczeń lotniska został poddany trwającemu kilka godzin brutalnemu śledztwu.

Z Lizbony Marcin Zatyka