Poparcie w UE dla akcesji Ukrainy

45 proc. osób biorących udział w badaniu, którego wyniki telewizja Euronews opublikowała w czwartek, popiera rozszerzenie UE o Ukrainę. Przeciwne temu jest 35 proc. pytanych, nie ma zdania - 20 proc.

W badaniu wzięło udział 26 tys. osób z 18 krajów członkowskich UE. Respondentów zapytano o zdanie na temat rozszerzenia wspólnoty o sześć krajów ubiegających się o to. Akcesja Ukrainy ma najwięcej zwolenników. Za nią uplasowały się kolejno: Bośnia i Hercegowina (37 proc. respondentów popiera jej akcesję), Gruzja i Serbia (w obu przypadkach 35 proc.), Albania (34 proc.) oraz Turcja (24 proc.). Jednocześnie turecka akcesja ma najwięcej przeciwników - przystąpieniu Ankary do UE sprzeciwia się 55 proc. badanych.

Reklama

Spośród 18 krajów, w których przeprowadzono badanie, największymi entuzjastami rozszerzenia wspólnoty o Ukrainę są Finlandia, Portugalia i Hiszpania - w tych trzech krajach jej akcesję popiera 68 proc. ankietowanych. Polska zajęła piąte miejsce z odsetkiem 56 proc. - o 11 punktów proc. więcej niż wyniosła średnia dla wszystkich krajów. Poza Finlandią więcej entuzjazmu niż w Polsce rozszerzenie UE o Ukrainę budzi też wśród Szwedów (58 proc.).

Różnice w poparciu dla wstąpienia Ukrainy do UE między krajami członkowskimi

Poniżej średniej w badaniu znalazły się: Holandia - za wejściem Ukrainy do UE opowiada się 42 proc. ankietowanych, Włochy - 41 proc., Belgia i Niemcy - po 40 proc., Grecja - 38 proc., Austria - 34 proc., Francja - 32 proc., Bułgaria - 31 proc., Czechy - 29 proc., Słowacja - 24 proc. oraz Węgry - 18 proc. Większość Węgrów (55 proc.) sprzeciwia się wejściu Ukrainy do UE.

Preferencje partyjne w kontekście rozszerzenia UE o Ukrainę

Pod względem preferencji partyjnych rozszerzenie UE o Ukrainę cieszy się największą popularnością wśród wyborców Zielonych (61 proc.). Akcesję Kijowa popiera 58 proc. wyborców europejskich socjaldemokratów (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim; należy do niej polska Lewica), 56 proc. Europejskiej Partii Ludowej (KO i PSL), 51 proc. wyborców liberalnej Odnowić Europę (Polska 2050) i 47 proc. Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (PiS). Najmniejszym poparciem akcesja Ukrainy cieszy się wśród wyborców skrajnie prawicowych partii wchodzących w skład grupy Tożsamość i Demokracja (należy do niej Konfederacja) - opowiada się za tym zaledwie 21 proc. zdeklarowanych wyborców tych ugrupowań. (PAP)