Koronawirus- Polska.

COVID-19 w Polsce

źródło: Forsal.pl

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach są zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.  Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od najbliższej soboty zniesione zostają ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie będzie też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach, kinach maseczki będą obowiązkowe.

Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie. A także w tym kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Będzie też możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób)

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

>>> Polecamy: Koronawirus na świecie [AKTUALNA MAPA ZAKAŻEŃ]

KORONAWIRUS W POLSCE - MAPA ZAKAŻEŃ

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

>>> Liczba zakażonych w Polsce [NAJNOWSZE DANE]

>>> Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

>>> Wielka strefa kwarantanny. Nawet 100 tys. Polaków będzie izolowanych

>>> Hiszpański bloger stawia Polskę za przykład w walce z koronawirusem

>>> Drugie oblicze koronawirusa. Nadchodzi pandemia samotności, izolacji i strachu

>>> Ciemne strony otwartego świata. Koronawirus obala dogmaty