Francja: Hamon i Valls w drugiej turze prawyborów socjalistów (opis)

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
22 stycznia 2017, 21:52
Wstępne rezultaty pierwszej tury prawyborów wśród socjalistów, które mają wyłonić kandydata lewicy w tegorocznych wyborach prezydenta Francji, pokazują, że w drugiej turze spotkają się były minister edukacji Benoit Hamon i były premier Manuel Valls.

Według częściowych rezultatów 49-letni Hamon wygrał niedzielne głosowanie zdobywając 35,2 proc. głosów; 54-letni Valls otrzymał poparcie 31,6 proc. głosujących.

Sympatycy lewicy wybierali spośród siedmiorga kandydatów. Większość z nich reprezentowała rządzącą Partię Socjalistyczną (PS), która zorganizowała prawybory.

Dwaj politycy, którzy dostali największą liczbę głosów, zmierzą się w drugiej turze prawyborów 29 stycznia i wtedy stanie się jasne, kto będzie reprezentował socjalistów w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na kwiecień i maj bieżącego roku.

Z obecnych sondaży wynika, że będzie to misja z góry skazana na niepowodzenie: kandydat wyłoniony w prawyborach lewicy najpewniej odpadnie w pierwszej turze głosowania w kwietniu, a w maju Francuzi dokonają wyboru między reprezentującym centroprawicę Francois Fillonem a Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. (PAP)

mmp/ ap/

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj