Parlamentarna zasada, której obowiązywanie zawieszono, wymaga obecności podczas głosowania w komisji przynajmniej jednego przedstawiciela demokratycznej mniejszości. Tymczasem od wtorku Demokraci bojkotowali posiedzenie senackiej komisji finansów, wskazując na niejasności w historii finansowej obu kandydatów i domagając się więcej czasu na postawienie im pytań.

Ostatecznie kandydatury Stevena Mnuchina na ministra finansów i Toma Price'a na ministra zdrowia zostały zatwierdzone 14 głosami Republikanów biorących udział w głosowaniu, przy braku sprzeciwu. Teraz obie nominacje musi jeszcze zatwierdzić Senat na posiedzeniu plenarnym.

Agencja AP, komentując decyzje podjęte w komisji przez Republikanów, zauważa, że to kolejny etap eskalacji napięcia między Republikanami a Demokratami w Kongresie.

Z powodu oporu Demokratów w Senacie większość członków gabinetu Trumpa nie objęła jeszcze funkcji. Do tej pory zatwierdzeni przez izbę wyższą zostali na wysokie stanowiska: James Mattis na ministra obrony (głosami 98 do 1), John Kelly na ministra bezpieczeństwa narodowego (88-11), Mike Pompeo na szefa CIA (66-32), Nikki Haley na ambasadora przy ONZ (96-4) i Elaine Chao na ministra transportu (93-6).

Zatwierdzenia Rexa Tillersona na sekretarza stanu zaplanowane jest na środę. (PAP)