Zmiany na stanowisku wiceprezydenta Wrocławia to efekt podpisanej w środę umowy koalicyjnej pomiędzy środowiskiem politycznym skupionym wokół Dutkiewicza a Nowoczesną.

„Decyzja zamiany na stanowisku wiceprezydenta podyktowana jest wyłącznie względami natury politycznej” - mówił Dutkiewicz dziękując ustępującej wiceprezydent Annie Szarycz. Szarycz zostanie w urzędzie na stanowisku doradcy prezydenta Wrocławia ds. polityki zdrowotnej i społecznej oraz dialogu międzykulturowego.

Piasecka formalnie obejmie stanowisko 6 lutego. Nowa wiceprezydent do tej pory kierowała miejską fundacją Convention Bureau, która zajmuje się m.in. turystyką biznesową i organizuje duże konferencje, w tym Wrocław Global Forum.

Do obowiązków nowej wiceprezydent będzie należał nadzór nad turystyką, polityką mieszkaniową oraz nad departamentem edukacji, który nadzorować będzie również Dutkiewicz.

Piasecka ma też zajmować się nadzorem nad powstającym tzw. zielonym departamentem. Będzie on odpowiedzialny za zadania związane z dążeniem do zrównoważonego rozwoju miasta. Nowa struktura w Urzędzie Miasta Wrocławia powstanie w związku ze staraniami miasta o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019.

Piasecka od niedawana należy do Nowoczesnej. W środę środowisko polityczne skupione wokół Dutkiewicza podpisało umowę kolacyjną z tą partią. To sformalizowało współpracę, która w Radzie Miejskiej trwa od kwietnia ub.r., gdy sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.(PAP)