Podczas niej poruszono m.in. kwestię napięć z Iranem.

"Irakowi bardzo zależy na zabezpieczeniu swoich interesów narodowych (...) i nie chce uczestniczyć w żadnym regionalnym lub międzynarodowym konflikcie, który sprowadziłby katastrofę na kraj i sąsiednie obszary" - ocenił w wywiadzie dla państwowej telewizji.

O rozmowie Trumpa z Abadim informował w piątek Biały Dom. W komunikacie poinformowano, że "dotyczyła zagrożenia, jakie dla regionu stanowi Iran". Według Bagdadu rozmowa odbyła się w czwartek wieczorem.

W zeszłym tygodniu władze Iranu poinformowały o przetestowaniu nowego pocisku balistycznego, zaznaczając, że próba nie naruszyła porozumienia nuklearnego z mocarstwami z 2015 roku ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W odpowiedzi Trump napisał na Twitterze, że Iran "został oficjalnie ostrzeżony" w sprawie wystrzelenia pocisku, a administracja amerykańska informowała, że zastanawia się, jak odpowiedzieć na tę próbę. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn powiedział, że próba była naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 zakazującej Iranowi prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

Iran twierdzi, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mogącymi przenosić właśnie takie ładunki i może przeprowadzać próby balistyczne. (PAP)