"USA są naszym podstawowym gwarantem bezpieczeństwa i strategicznym partnerem w dziedzinie obrony – zaznaczył wiceminister obrony Litwy Vytautas Umbrasas, prezentując we wtorek w sejmie SOFA (Status of Forces Agreement - porozumienie o statusie sił zbrojnych USA).

Wiceminister przypomniał, że od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku na Litwie stacjonuje amerykańska kompania. W ubiegłym tygodniu na Litwę dotarł amerykański sprzęt wojskowy: dziesięć czołgów, pięć bojowych wozów piechoty, samochody terenowe i ciężarowe. Sprzęt zostanie wykorzystany podczas tegorocznych ćwiczeń wojskowych na Litwie.

Porozumienie SOFA zostało zawarte z inicjatywy USA i przewiduje, że za wykroczenia na Litwie amerykańscy żołnierze odpowiedzą przed sądem amerykańskim. Zastrzega się jednak, że w szczególnych wypadkach jurysdykcję może przejąć Litwa. Dokument przewiduje również, że USA mogą korzystać z obiektów wojskowych na Litwie, ale pozostaną one własnością państwa litewskiego.

Dokument został podpisany 17 stycznia. Negocjatorzy dążyli do zawarcia porozumienia SOFA przed inauguracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa w obawie, że nowa administracja mogłaby odwlec tę kwestię.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)