Mimo chwilowego spadku, na rynku bitcoina padł nowy rekord: 5 tysięcy dolarów. Wartość największej na świecie kryptowaluty wzrosła w czwartek rano o 7,4 proc. Bitcoin znów wszedł dzięki temu na ścieżkę zysków po jednodniowej przerwie. W grudniu 2016 roku kurs bitcoina kształtował się poniżej poziomu 1000 dolarów.

W zeszłym miesiącu kryptowaluta była warta mniej niż 4 tys. dolarów. Wszystko przez chiński bank centralny, który zaostrzył przepisy dotyczące wirtualnych walut, zakazując przeprowadzania pierwotnych ofert kryptotokenów (tzw. ICO)– popularnego sposobu gromadzenia funduszy przez startupy. Nastroje na giełdzie poprawiły niedawne doniesienia o tym, że chiński rząd planuje złagodzić wspomniane przepisy, a Goldman Sachs zbada, w jaki sposób może pomóc swoim klientom w handlu kryptowalutą.

"To rynek podatny na spekulacje" – powiedział Jon Moulton, ekspert z sektora private equity z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który jest właścicielem bitcoinów - powiedział w wywiadzie dla Francine Lacqua z Bloomberg TV.

>>> Czytaj też: Rosja: Państwo będzie kontrolować obrót kryptowalutami