"Przed wyjazdem wiele spraw możemy załatwić przez internet – począwszy od rezerwacji hotelu czy biletów, po zakup walizki czy nowych butów. Jedną z takich spraw jest również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinna znaleźć się w bagażu wszystkich, którzy będą odpoczywać na terenie Unii Europejskiej" – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce.

Zarówno wyrobienie karty, jak i korzystanie z niej nic nie kosztuje. Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do lat, a także emerytom, są ważne 5 lat.

Reklama

"Jeśli masz już kartę EKUZ, sprawdź, czy jest ważna. Jeśli nie – zawnioskuj o nią jeszcze dziś. Jeśli wakacje zaczynasz tuż po zakończeniu roku szkolnego, to ostatni moment, by załatwić tę sprawę" – radzi MC.

Resort cyfryzacji wyjaśnia, że zacząć trzeba od założenia profilu zaufanego, jeśli jeszcze go nie mamy. W całości można to zrobić online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Następnie należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, wybrać sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".

MC zaznacza, że zwykle na kartę trzeba czekać od trzech do pięciu dni roboczych od wysłania wniosku, ale w okresie wakacyjnym może to trwać dłużej.