Doszliśmy do poziomu ok. trzech tysięcy testów na obecność koronawirusa na dobę; rozdysponowaliśmy już 100 tys. testów , które były w laboratoriach - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej we wtorek był pytany, ile testów wykrywających obecność koronawirusa posiada Polska. "W tej chwili rozdysponowaliśmy ok. 100 tys. testów, które są w laboratoriach. Jednocześnie doszliśmy do dziennego poziomu ok. 3 tys. (testów - PAP) na dobę" - zaznaczył Szumowski.

Dodał, że tysiące tzw. szybkich testów zostało przekazanych do szpitali zakaźnych w celu weryfikacji ich działań. "Mamy doniesienia z innych krajów, że nie zawsze te testy będą na tyle wiarygodne, na ile byśmy chcieli. Te testy są teraz w Polsce sprawdzane" - zaznaczył.

Szumowski zapewnił przy tym, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa. "Mamy zakontraktowane kolejne setki tysięcy testów. Tych testów na pewno w Polsce nie zabraknie" - oświadczył minister zdrowia.

Jak podkreślił Szumowski, zgodnie ze wszystkimi modelami w Polsce powinny zostać wprowadzone radykalne ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Zdaniem ministra zdrowia jest to "jedyna metoda ograniczenia epidemii". "Starajmy się, jak najszybciej to wprowadzić, bo efekt wtedy możemy osiągnąć najlepszy" - dodał.

>>> Czytaj też: Rząd zaostrza zasady. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zgromadzenia do maksymalnie 2 osób