Gove skomentował sprawę spiskowych teorii podczas konferencji prasowej nt. stanu epidemii koronawirusa. Rozsiewane w internecie plotki zyskały rozgłos po tym, jak w kilku miejscach kraju podpalone zostały maszty telekomunikacyjne.

"To po prostu nonsens, niebezpieczny, fałszywy nonsens" - stwierdził polityk. Wsparł go w tym medyczny dyrektor Narodowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii Stephen Powls, który określił teorie o roli sieci 5G w rozprzestrzenianiu wirusa jako "najgorszy rodzaj fake newsa".

UK Mobile, grupa reprezentująca brytyjskich operatorów sieci komórkowej, wydała wcześniej oświadczenie mówiące o grupach ludzi nękających pracowników firm i grożących zniszczeniem infrastruktury".

Teorie mówiące o tym, że Covid-19 jest w rzeczywistości wynikiem promieniowania wysyłanego przez instalacje 5G, lub że mają one rolę w rozsiewaniu wirusa zyskały w ostatnich tygodniach dużą popularność w mediach społecznościowych. Swoje teorie na ten temat snuli także celebryci, jak aktor Woody Harrelson. Eksperci od początku przekonują jednak, że plotki te nie mają sensu i związku z rzeczywistością.

>>> Czytaj też: Koronawirus na świecie: Ponad 60 tys. zmarłych; zakażonych ponad 1,1 mln