Od maja 2007 r. istnieje możliwość załatwiania spraw w ZUS za pośrednictwem strony internetowej Elektronicznego Urzędu Podawczego. Za jego pośrednictwem można złożyć m.in.: wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek.

Dodatkowo, korzystając z usług urzędu elektronicznego, możemy zgłosić reklamację do informacji o stanie konta ubezpieczonego oraz złożyć wniosek o wydanie programu Płatnik. "W ciągu prawie dwóch lat funkcjonowania Elektronicznego Urzędu Podawczego klienci ZUS skorzystali z niego ok. 17 tys. razy. Najczęściej składano wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Wystąpiło o to prawie 9 tys. płatników" - poinformował Przybylski.

Aby złożyć wniosek w formie elektronicznej, trzeba mieć dostęp do internetu oraz posiadać kwalifikowany certyfikat (e-podpis), zapisany na karcie kryptograficznej wraz z odpowiednim czytnikiem. Każdy wysłany drogą elektroniczną wniosek otrzymuje w ZUS unikalny numer, podawany w poczcie zwrotnej w tzw. Urzędowym Poświadczeniu Odbioru Wniosku. Dzięki niemu na specjalnej stronie EUP można uzyskać informacje o stanie zaawansowania sprawy. Odpowiedź na wniosek przekazywana jest tradycyjną pocztą na wskazany adres lub pocztą elektroniczną (nie dotyczy to jedynie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, które może być wydane tylko w formie papierowej). Odpowiedź może być też pozostawiona do odbioru osobistego w placówce ZUS.

"Systematycznie rosnąca liczba wniosków składanych do zakładu za pośrednictwem internetu świadczy o tym, że utworzenie Elektronicznego Urzędu Podawczego było bardzo dobrą decyzją. Coraz więcej klientów posługuje się w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wszystkich, którzy jeszcze z internetowej drogi kontaktu z ZUS-em nie korzystają, serdecznie do tego zachęcam" - dodał Przybylski. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podpisie elektronicznym, w Polsce istnieją dwa rodzaje e-podpisów: zwykły, który służy potwierdzeniu tożsamości i bezpieczny, który jest równoznaczny podpisowi odręcznemu, wymaga posiadania zestawu do jego składania oraz uzyskania certyfikatu, tzw. kwalifikowanego.

Reklama

Zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego - kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiednie oprogramowanie - można kupić w jednym ze sklepów internetowych lub też w punktach sprzedaży podpisu elektronicznego. Następnie należy wypełnić formularz elektroniczny, aby uzyskać certyfikat e- podpisu. Takie formularze znajdują się na stronie internetowej firm, które wydają certyfikaty. Obecnie w Polsce takie certyfikaty wydawane są przez: Krajową Izbę Rozliczeniową, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies.