Alior Bank poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że jesienią zaproponuje klientom indywidualnym i firmom swoje produkty depozytowe, kredytowe i inwestycyjne. Na początek bank chce uruchomić kilkadziesiąt placówek banku, skupionych w 10 regionach, w 50 największych miastach oraz 8 centrów biznesowych. Wkrótce po uzyskaniu zezwolenia KNF rozpocznie także działalność biuro maklerskie.

Alior Bank, nowy polski bank tworzony przez grupę Carlo Tassara, ma zacząć działalność jesienią tego roku. Zezwolenie KNF na utworzenie banku grupa Carlo Tassara otrzymała w połowie kwietnia. W ciągu 3 lat bank chce mieć ok. miliona klientów oraz od 2 do 4 proc. udziałów w rynku w zależności od kategorii produktów i usług. W tym czasie zostanie otwartych 200 oddziałów i ponad 400 agencji. Alior Bank poinformował, że w swoich oddziałach zamierza zużywać o połowę mniej papieru niż banki tradycyjne, dzięki zastosowaniu ekranów dotykowych. Bank podaje, że przygotowując ofertę zasięgał opinii ponad 50 tys. osób, w tym 48 tys. w Internecie.

Alior Bank zatrudnia obecnie 1300 osób, z czego 870 to doradcy klienta. Średnia wieku to prawie 34 lata, bank zebrał pracowników z 33 polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Docelowo w banku ma pracować 3500 osób. Średnia powierzchnia użytkowa oddziału Alior Banku ma mieć 250 mkw. Centrum operacyjne banku jest w Krakowie, a centrala w Warszawie.

Kilka dni temu bank podpisał umowę w sprawie obsługi wydawnictwa i personalizacji kart z firmą First Data. Umowa dotyczy wydawania i personalizacji kart, zarządzania bazą kart, autoryzację i rozliczanie transakcji, obsługe reklamacji i bieżący monitoring transakcji.

Reklama

Alior Bank ma też już podpisane listy intencyjne z Commercial Union TFI i Skarbiec TFI w sprawie dystrybucji jednostek uczestnictwa tych funduszy.

Kapitał własny banku wynosi 1,5 miliarda złotych. Bankiem kieruje trzyosobowy zarząd w składzie: Wojciech Sobieraj – prezes zarządu, Niels Lundorff -wiceprezes oraz Cezary Smorszczewski - wiceprezes. Skład zarządu zostanie rozszerzony o kolejne osoby na dalszym etapie działalności banku.

W kolei Allianz Bank informował wcześniej, że chce zacząć działać w październiku. Zgodnie z harmonogramem tworzenia oddziałów, do końca roku ma ich być 40, a docelowo - 200. W sierpniu zaczęły się szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych Allianz, którzy będą również oferować produkty bankowe.

Allianz Polska zapowiadał, że jednym ze sztandarowych produktów nowego banku ma być kredyt hipoteczny. Sprzedawać go mają m.in. agenci ubezpieczeniowi. Bank chce dotrzeć nie tylko do klientów z dużych miast, także do mniejszych miejscowości i wsi. Allianz Bank liczy na osoby, które już korzystają z ubezpieczeń oferowanych przez grupę (tych jest w sumie 2 mln). Według badań Instytutu Pentor dla Allianza, trzy czwarte klientów było zainteresowanych informacją o ofercie bankowej.

Na początku przyszłego roku ma pojawić się kolejna oferta bankowa – zmodernizowanego Banku Współpracy Europejskiej . Jego większościowym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Innova/4 L.P. Fundusz jest większościowym akcjonariuszem banku od listopada ub.r.

Anna Lach