Najwyższy wzrost ocen, o 3 pkt, nastąpił w sekcji informacja i komunikacja, a spadek o 5 pkt. w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 34 (przed miesiącem plus 35).

Poprawę koniunktury odnotowuje 38 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 4 proc. (w grudniu odpowiednio 38 proc. i 3 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. "Dyrektorzy odnotowują wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej, również prognozy w tym zakresie są korzystne. Dyrektorzy jednostek zgłaszają utrzymywanie się wzrostu cen bieżących, a na następne miesiące przewidywany jest ich dalszy, szybszy wzrost" - głosi komunikat. W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (w grudniu plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w grudniu odpowiednio 19 proc. i 8 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Odnotowywany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych ocen dotyczących popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Poziom cen bieżących nie zmienia się, w najbliższych miesiącach można się spodziewać ich wzrostu. Przedsiębiorcy planują w niewielkim stopniu zwiększyć zatrudnienie" - czytamy dalej. W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 7 (w grudniu minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w grudniu odpowiednio 13 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu i sprzedaży usług, przy czym odpowiednie bieżące oceny są jednak bardziej negatywne niż przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny zarówno bieżące jak i przewidywane sytuacji finansowej" - napisał GUS.

W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 11 (w grudniu minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 23 proc. (w grudniu odpowiednio 13 proc. i 19 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Na pogorszenie koniunktury wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem bieżące i prognozowane oceny popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywa-nych cen usług" - podaje GUS.

Reklama