"Polski rynek fuzji i przejęć jest obecnie obok rosyjskiego najbardziej dynamiczny w regionie. W I półroczu 2011 r. odnotowaliśmy znaczący wzrost wartości transakcji spowodowany dużymi przejęciami o niespotykanej dotąd skali na polskim rynku. Sprzedaż Polkomtela jest jedną z największych i technicznie najbardziej skomplikowanych transakcji na rynku fuzji i przejęć od lat. Podobnie sprzedaż Emitela, która była największą transakcją z udziałem funduszu private equity w Polsce, i Kamisu były transakcjami o rzadko spotykanej poprzednio skali" - powiedział Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze Allen & Overy, cytowany w komunikacie.

Raport wskazuje, że w Europie Środkowo-Wschodniej w centrum uwagi pozostają projekty energetyczne. W I półroczu tego roku został odnotowany wzrost wartości transakcji w regionie o 52 proc. w porównaniu z rok wcześniej. Najbardziej aktywne sektory to: energetyczny, telekomunikacyjny, spożywczy i handlu detalicznego. "Równocześnie rośnie zainteresowanie sektorem finansowym dzięki przeświadczeniu, że organy regulacyjne w całym regionie stają się coraz bardziej spokojne jeżeli chodzi o nowych uczestników tego sektora" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: W Polsce narodził się telekomunikacyjny gigant. Czy dokona rewolucji na rynku?

Według najnowszego raportu M&A Index kancelarii Allen & Overy, skłonność nabywców do dokonywania wrogich przejęć, aby osiągnąć cele strategiczne, świadczy o rosnącym zaufaniu na rynkach o ograniczonej liczbie podmiotów mogących być przedmiotem zainteresowania. W skali globalnej wartość wrogich przejęć publicznych wzrosła siedmiokrotnie, a ich liczba zwiększyła się o 133 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Reklama

Raport M&A Index wskazuje, że w I półroczu 2011 roku nastąpił 59-proc. wzrost wartości i 15-proc. wzrost liczby transakcji transgranicznych w porównaniu do I półrocza 2010 roku. Wzrost wartości i liczby krajowych przejęć i fuzji wyniósł odpowiednio zaledwie 9 proc. i 3 proc., a transakcje transgraniczne stanowiły 52 proc. wartości wszystkich transakcji w I połowie 2011 roku.

>>> Czytaj też: Kto przejmie Bank Millennium?