"Trwają prace koncepcyjne, aktualizujemy strategię i model rynku. Do końca roku przygotowujemy oba dokumenty i będzie wiadomo, które inwestycje będą mieć sens ekonomiczny" - powiedział prezes PGE Tomasz Zadroga.

Dodał, że model rynku może być gotowy w październiku.

Do czasu oceny rentowności planowanych projektów, PGE wstrzymuje się z rozstrzygnięciem przetargu na budowę bloków w Elektrowni Opole.

"Otrzymaliśmy dwie oferty, ceny są rozsądne to 9,3-9,4 mld zł netto, ale zanim rozstrzygniemy przetarg musimy być pewni, że projekt jest rentowny" - powiedział prezes Zadroga.

Reklama

>>> Zobacz też: Zysk PGE lepszy od oczekiwań analityków

W przetargu na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w PGE Elektrowni Opole oferty złożyły Alstom oraz konsorcjum Rafako, Polimeksu i Mostostalu Warszawa.

Trwa procedura przetargowa na wybór wykonawcy dla bloku w Turowie o mocy 460 MW.

Spółka przygotowuje się też do pierwszych przetargów na realizację projektów gazowych.

"Myślimy o projektach w Rzeszowie, Pomorzanach, Bydgoszczy. Planujemy też budowę dwóch bloków o mocy 400 MW każdy w Puławach. Na przełomie tego i przyszłego roku mógłby ruszyć przetarg na któryś z tych projektów, a w 2012 roku wszystkie inne" - powiedział Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

Prezes Zadroga poinformował, że spółka na razie wstrzymuje się z projektem gazowym w ZEDO.

"Na dzień dzisiejszy ten projekt nie jest ekonomiczny, szukamy tańszego gazu niż taryfikowany. Rozmawiamy z różnymi dostawcami gazu LNG i ziemnego, wierzymy, że uda nam się znaleźć tańszy gaz. Jeśli taki gaz udałoby się zakontraktować, to wrócimy do tego projektu" - powiedział Zadroga.