Na każdy z tych projektów przeznaczono po miliard euro.

Badaniami nad grafenem w Polsce zajmuje się Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Zespół pod przewodnictwem doktora Włodzimierza Strupińskiego dołączył do europejskiego konsorcjum i ma zajmować się pozyskiwaniem tego materiału. Chciałby też przyjrzeć się metodom aplikacyjnym, bo wydaje się, że grafen pozwoliłby na to, żeby ładowany przez sekundę telefon pracował przez kilkanaście dni.

Polacy są liderami, jeśli chodzi o pozyskiwanie grafenu. Doktor Strupiński opracował metodę, która pozwala za małe pieniądze pozyskiwać ten materiał. Jeden centymetr kwadratowy w Polsce to wydatek około 50 dolarów. Tymczasem na świecie wyprodukowanie grafenu, który pozwoliłby na otoczenie łepka szpilki, kosztuje około 2,5 miliona złotych.

Drugi projekt to Human Brain Project. Zjednoczy on naukowców, którzy spróbują zrozumieć jak działa ludzki mózg. W badaniach weźmie udział zespół doktora habilitowanego Piotra Bogorodzkiego z Politechniki Warszawskiej. Powiedział, że celem badania jest próba zrozumienia działania mózgu, aby potem wykorzystywać to w kolejnych badaniach. W konsorcjum są dwa zespoły, które zajmują się technologią krzemową i które przygotowały prototypy wykorzystujące sposób komunikacji neuronów, przez co zużywają 10-krotnie mniej energii.

Reklama

Zwycięskie projekty dostaną pieniądze, które pozwolą im na 10 lat badań. W każdą z inicjatyw angażują się naukowcy z kilkunastu państw członkowskich Unii i z blisko 200 instytutów badawczych.