Decyzje prezesa URE zostały wydane po rozpatrzeniu przewidzianych prawem wniosków, złożonych przez koncesjonariuszy.

"Zwolnienie z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla hurtowego obrotu gazem otrzymały przedsiębiorstwa: RWE Polska, Energa - Obrót S.A., Orlen S.A., Duon Kri Marketing, Handen Sp. z o. o., Gunvor International B.V., Ideon S.A., PST, Vattenfall Energy Trading GmbH, EWE Polska Sp. z o. o., RWE Suply & Trading GmbH" - czytamy w komunikacie.

Z kolei z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia na obrót paliwami gazowymi na giełdzie towarowej zwolnienie otrzymały spółki: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG), RWE Polska, Orlen S.A., Handen Sp. z o. o., Entrade Grupa Energetyczna S.A. (EGESA), Gunvor International B.V., PST, EWE Polska Sp. z o. o., EWE Energia Sp. z o. o., RWE Suply & Trading GmbH, Tauron Polska Energia, podano także.

"W ocenie regulatora, warunkiem koniecznym do pełnej liberalizacji rynku gazu jest wzrost konkurencyjności tego rynku, któremu sprzyjać ma m.in. uwolnienie spod obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf na paliwa gazowe w zakresie ich sprzedaży do przedsiębiorstw energetycznych, nabywających je w ramach obrotu paliwami gazowymi" - czytamy dalej.

Reklama

URE przypomniał, że zgodnie z przepisami prawa rynek gazu ziemnego organizowany przez giełdę towarową oraz rynek organizowany przez podmiot prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rynek regulowany, a także segment hurtowego obrotu gazem ziemnym spełnia warunki rynku konkurencyjnego.

"W przypadku zawierania transakcji sprzedaży paliw gazowych na giełdzie towarowej otrzymanie decyzji prezesa URE w sprawie zwolnienia z taryf nie jest konieczne, gdyż rynek ten jest konkurencyjny z mocy prawa. Jednak decyzje potwierdzające ten fakt są wydawane dla podmiotów, które o nie wystąpią" - podsumowano w komunikacie.