Dziennik Gazeta Prawna

  • Poślizg e-myta: za te drogi zapłacimy dopiero od listopada

Lipcowe rozszerzenie systemu e-myta opóźni się o kilka miesięcy. Rząd zamierzał w lipcu włączyć do płatnej sieci kolejne 361 kilometrów dróg, m.in. obwodnicę Mińska Mazowieckiego, południową obwodnicę Gdańska, odcinek autostrady A1 od Kowala do węzła Kutno- -Wschód czy odcinek A2 Łódź- -Północ – węzeł Konotopa. Jak wynika z informacji DGP, drogi te staną się płatne dopiero na koniec października tego roku. Czytaj więcej >>>

  • Miliony wydane na PR atomu zostały zmarnowane. Wciąż się go boimy
Reklama

Rząd ma teraz inne sprawy na głowie i projekt polskiej elektrowni jądrowej został zahamowany. Ewentualny brak prądu będzie zmartwieniem kolejnej ekipy. Po miesiącach zapewnień, że Polska realizuje program energetyki jądrowej, premier ogłosił, iż w krajowej mieszance energetycznej „miejsce dla energetyki jądrowej się znajdzie, ale w nieco odleglejszej przyszłości, niż zakładaliśmy”. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Spółki OFE boją się nacjonalizacji

Na warszawskiej giełdzie jest kilkadziesiąt spółek, w których otwarte fundusze emerytalne mają łącznie po kilkadziesiąt procent udziałów. Należą do nich takie firmy, jak CCC, Echo Investment, Agora czy Asseco. Spółki boją się, że jeśli aktywa OFE trafią do ZUS-u, firmy wpadną w ręce państwa – pisze Puls Biznesu.

  • Polacy chcą biało-czerwonych firm

Statystyczny Kowalski jest przekonany, że powinien kupować rodzime produkty. Według Polaków patriotyzm gospodarczy to przede wszystkim preferowanie na zakupach produktów polskiego pochodzenia (tak twierdzi 30 proc. ankietowanych) oraz tworzenie miejsc pracy (29 proc.) - wynika z badania PBS przeprowadzonego dla Pulsu Biznesu. Zdaniem 19 proc. Polaków patriotyzmem można też nazwać rzetelne płacenie podatków w kraju, a 11 proc. twierdzi, że jest nim finansowe wspieranie kultury, sportu i edukacji.

  • Starcie na szczycie o urzędy pracy

Kancelaria premiera uderza w program ministra Kosiniaka-Kamysza. Adam Jasser, minister w kancelarii premiera twierdzi, że zaproponowana przez szefa resortu pracy gruntowna reforma urzędów pracy oraz sposób ich finansowania nie spełniają oczekiwań Donalda Tuska. Puls Biznesu zastanawia się, czy wewnętrzne przepychanki w rządzie nie sparaliżują walki z bezrobociem.

  • Nadchodzi ćwierkająca telewizja

Tradycyjne usługi przekazów audiowizualnych tracą na znaczeniu, coraz lepiej radzą sobie natomiast media internetowe. Biznes zwęszyły już takie serwisy jak YouTube, Google, Viacom czy Twitter. Młodzi klienci chcą połączenia telewizji z ofertą internetową, chcą dostępu do informacji o programach i filmach, dostępu do powtórek filmów (Catch Up TV) czy oferty wideo na życzenie.

Rzeczpospolita

  • Miliard złotych mniej na elektronikę

Wysyp atrakcyjnych promocji firm produkujących elektronikę jest oznaką słabej sytuacji na rynku. Polacy wydają coraz mniej na sprzęt elektroniczny, więc producenci robią, co mogą, oferując klientom dwa produkty w cenie jednego. Polacy prawdopodobnie wydali na elektronikę w 2012 r. o 1 mld złotych mniej niż rok wcześniej, a ten rok również nie zapowiada się dobrze. Jest to bowiem jedna z kategorii produktów, których zakup dość łatwo odłożyć w czasie – lub w ogóle pominąć.

  • LOT zdetronizowany. Ryanair największą linią w Polsce

Kłopoty polskiego przewoźnika narodowego i agresywna polityka cenowa irlandzkich linii spowodowały zmianę na naszym podium. Różnica w udziale w rynku jest jednak niewielka i wynosi tylko 0,11 proc. Ryanair jest liderem również w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Irlandii. W Polsce kolejne miejsca na podium zajmuje LOT, Wizz Air, Lufthansa i easyJet.

  • Rzeszowskie Asseco inwestuje miliony w Rosji

Największa polska spółka z branży IT kupiła za ok. 93 mln zł pakiet kontrolny akcji rosyjskiej spółki R-Style Softlam. Rosja jest coraz popularniejszym kierunkiem ekspansji polskich firm – polskie produkty od lat cieszą się tam dobrą reputacją. Prezes Asseco Adam Góral sądzi, że rosyjski rynek ma bardzo dobre perspektywy.

Gazeta Wyborcza

  • Zero szans na zero procent

Raty „zero procent” to dziś główny wabik sklepów ze sprzętem RTV-AGD – pisze Gazeta Wyborcza. Jeszcze kilka lat temu umowy w umowach ratalnych roiło się od ukrytych opłat, jednak teraz za kredyt faktycznie nie musimy dodatkowo zapłacić – jego koszt ukryty jest w cenie produktu. Niestety, na klientów czeka groźna pułapka – ubezpieczenia dokładane do kredytów. Sprzedawcy są gotowi na każde poświęcenie, by wmówić klientowi, że jest obowiązkowe i że bez niego nici z rat zer procent. Rzecznik Ubezpieczonych nie ma wątpliwości, że wmawianie klientom, że ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe, to nieetyczna praktyka.

  • Czy złoto powinno wrócić do Polski?

Polskie rezerwy złota, których jest ponad 100 ton, zdeponowane są w większości w sejfie Banku Anglii. Jedna z firm komercyjnie handlujących złotem postuluje przeniesienie polskich zasobów kruszcu do kraju. Inicjatorów ruchu zainspirowali zachodni sąsiedzi – w reakcji na ubiegłoroczne orzeczenie niemieckiej Federalnej Izby Obrachunkowej (niemiecki NIK) Niemcy do 2020 roku planują połowę swoich rezerw trzymać we Frankfurcie.