Takie wyliczenia przedstawił fiński Urząd Bezpieczeństwa Ruchu - Trafi. Urządzenia te zwane również alkozamkami, przypominają połączony kablem z samochodem nowoczesny policyjny alkomat i są montowane we wszelkiego rodzaju pojazdach kołowych. Nie pozwalają one uruchomić silnika jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu jest ponad 0,2 promila alkoholu, mimo, że przepisy fińskie zakazują jazdy przy 0,5 promila.

>>> Czytaj też: Przepisy drogowe w Europie 2013: na co uważać, aby nie dostać mandatu?

W prywatnych samochodach kierowcy instalują je na własny koszt. Najczęściej zdobywają się na to, gdy zostaje im zatrzymane przez policję prawo jazdy za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. Przepisy w Finlandii od 2008 roku zezwalają na odzyskanie prawa jazdy gdy ukarany kierowca wyposaży swój samochód w takie urządzenie.

Alkozamki podlegają okresowym kontrolom podczas których przeglądane są zapisy zawarte w pamięci tego elektronicznego urządzenia.

Reklama

Według informacji podanej przez Trafi, co miesiąc średnio 50 kolejnych kierowców, którym policja zatrzymała prawo jazdy montuje w swych pojazdach blokady antyalkoholowe. Fińscy specjaliści uważają, że obowiązek powszechnego wyposażenia europejskich samochodów w alkozamki może nastąpić najwcześniej w 2020 roku.

>>> Czytaj też: Samochodem po Europie 2013: sprawdź, ile wyniosą koszty podróży