Uchwała dotyczyła emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy oraz zmiany statutu

"Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 10 października 2013 roku oddalił w całości powództwo akcjonariusza spółki, będącego osobą fizyczną, o stwierdzenie nieważności uchwały nr 1 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Petrolinvest S.A. z dnia 3 kwietnia 2013 roku w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki oraz zmiany statutu spółki" - głosi komunikat.

Ten sam akcjonariusz mniejszościowy, który złożył opisane powyżej powództwo skarżył również uchwałę spółki z dnia 31 stycznia 2012 roku w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki oraz zmiany statutu spółki i decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku wyrokiem z dnia 2 lipca 2013 roku sąd uwzględnił powództwo akcjonariusza spółki, będącego osobą fizyczną, o stwierdzenie nieważności uchwały nr 1 NWZ Petrolinvestu w przedmiotowej sprawie.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku nie jest prawomocny, a spółka zaskarżyła powyższy wyrok w drodze apelacji. Petrolinvest twierdzi, że jest w posiadaniu opinii prawnych wydanych przez uznanych specjalistów i komentatorów doktryny prawa handlowego, w tym w szczególności współautora Kodeksu spółek handlowych w obecnym brzmieniu, które potwierdzają w całości prawidłowość podjętej uchwały.

Reklama

Akcjonariusze mniejszościowi domagają się wyjaśnienia także innych decyzji spółki od jej znaczącego inwestora Ryszarda Krauzego.

Petrolinvest koncentruje się na handlu gazem płynnym i ropą naftową. Prowadzi poszukiwania węglowodorów w Kazachstanie. Rozważa projekty łupkowe w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

>>> Czytaj też: Koncerny biją się o polski rynek LPG