Perma Fix Medical, spółka zależna amerykańskiej Perma Fix Environmental Services, liczy na przejście na rynek główny GPW z NewConnect w pierwszym kwartale przyszłego roku, poinformował agencję ISBnews CEO Perma Fix Medical dr. Louis Centofanti.

Według niego komercjalizacja nowej technologii pozyskiwania Technetium-99 (Tc-99m) będzie możliwa za 1,5 roku do 2 lat.

„Wkrótce rozpoczniemy prace nad prospektem emisyjnym, przejściem na rynek główny GPW i spodziewamy się debiutu w pierwszym kwartale przyszłego roku" - powiedział ISBnews Centofanti podczas 2nd Global Life Sciences Conference in Warsaw.

Centofanti podkreślił, że celem spółki na następnych kilka miesięcy jest projektowanie i testowanie komercyjnego prototypu generatora, który pozwoli na pozyskiwanie izotopu do celów medycznych.

„Zasadniczo, sprawdziliśmy technologię, zademonstrowaliśmy ją przy różnych okazjach, a następnym krokiem jest budowa prototypowej jednostki, która będzie mogła być potem testowana. Po tym złożymy dokumenty niezbędne do uzyskania zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz pozwoleń w Unii Europejskiej" – wyjaśnił.

Prezes przewiduje, że dokumenty zostaną złożone prawdopodobnie w ciągu 6-8 miesięcy, zarówno w USA jak i UE.

„Po tym jak złożymy dokumenty minie rok – półtora zanim projekt będzie gotowy do komercjalizacji. Do tego czas od chwili obecnej mnie więc 1,5 – 2 lata" – powiedział.

Perma-Fix Medical powstała w celu opracowania nowej technologii pozyskiwania Technetium-99 (Tc-99m), najczęściej używanego do celów medycznych izotopu na całym świecie, uzyskania dla niej zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz innych formalnych pozwoleń, oraz komercjalizacji tej technologii. Oczekuje się, że nowy proces technologiczny przyczyni się do rozwiązania problemu niedoboru Tc-99m na świecie ze względu na niższy koszt technologiczny, brak konieczności wykorzystania materiałów stosowanych do produkcji broni masowego rażenia dotowanych przez rząd. Ponadto nowy proces technologiczny może z łatwością zostać wdrożony na całym świecie w wykorzystaniem standardowych reaktorów badawczych i komercyjnych, eliminując tym samym konieczności wykorzystywania reaktorów o specjalnym zastosowaniu.

Perma-Fix Medical jest podmiotem zależnym spółki giełdowej Perma-Fix Environmental Services, notowanej na rynku NASDAQ. Weszła na NewConnect w wyniku odwrotnego przejęcia spółki notowanej na tym rynku.

Perma-Fix Environmental Services, Inc. (z siedzibą w USA) świadczy usługi dla klientów z sektora energetyki jądrowej i jest wiodącym dostawcą usług z zakresu gospodarowania odpadami radioaktywnymi i mieszanymi.