Na rynku stopy procentowej początek wtorkowej sesji rozpoczął się od spadku krzywych dochodowości. Scenariusz był dokładnie taki sam jak w poniedziałek. Sygnał do kupowania obligacji nadszedł znowu z rynków bazowych. Jak się okazało, w Niemczech produkcja przemysłowa w sierpniu spadła w ujęciu miesięcznym o 4,0 proc., co było najgorszym wynikiem od stycznia 2009 r. Dane były spójne z sierpniowym spadkiem zamówień przemysłowych, które z kolei zostały opublikowane w poniedziałek (również najgorszy wynik od ponad pięciu i pół roku). W reakcji na dane doszło w pierwszych godzinach handlu do lekkiego spadku rentowności niemieckich Bundów, a w ślad za nimi do umocnienia polskiego rynku długu. Ograniczona reakcja wynikała zapewne z faktu, że w dużej mierze po poniedziałkowej publikacji rynek spodziewał się zaskoczenia w dół w przypadku produkcji. W dalszej części dnia, przy braku istotniejszych danych również obserwowaliśmy dalsze umocnienie notowań na krajowym rynku.
Tak jak pisaliśmy wczoraj, w perspektywie najbliższych tygodni kluczowa dla rynku będzie środowa decyzja RPP. Oczekujemy, że generalnie posiedzenie Rady będzie miało pozytywny wpływu na rynek (dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo cięcia stóp o 50 pb), a także preferujemy w najbliższych tygodniach długie pozycje w obligacjach.
Z kolei w strefie euro EBC przygotowuje się do rozpoczęcia skupu ABS-ów (program rozpocznie się od połowy października). Jak wynika z ankiety Reutera, uczestnicy rynku oczkują, że skala skupu będzie zbliżona do 250 mld EUR. Naszym zdaniem ostateczna wartość programu będzie w dużej mierze zależała od zainteresowania grudniowym TLTRO. Jeśli okaże się, że będzie ono tak słabe jak we wrześniu, to wówczas bank centralny zapewne zwiększy zasięg wsparcia.
Niemniej bez względu na skalę programu, w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy bardzo pozytywne zmiany na rynku obligacji korporacyjnych w strefie euro. Widać było wyraźnie, że od momentu ogłoszenia samego programu skupu ABS-ów jak i jego szczegółów doszło do silnego spadku premii za ryzyko kredytowe. Przykładowo, dla krzywej EUR Europe Covered Bonds AAA stawki ASW spadły o prawie trzy czwarte. Ten pozytywny wpływ był widoczny również w przypadku papierów państw peryferyjnych, gdzie też odnotowaliśmy lekki spadek ASW. Naszym zdaniem zaplanowany na 2014 r. program skupu ABS-ów i TLTRO powinny dalej utrzymywać ryzyko kredytowe na niskim poziomie. To powinno mieć również pozytywny wpływ na polską krzywą dochodowości.