Największe europejskie indeksy rozpoczęły czwartkowe notowania na solidnym plusie.

W Europie Stoxx 50 rośnie o 1,07 proc. do 3.086,08 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,84 proc. CAC 40 rośnie o 1,10 proc., a niemiecki DAX jest na plusie o 1,21 proc.

Giełdy w Europie pozytywnie reagują w czwartek na środowe "minutes" z Fed.

Fed w raporcie z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ocenił, że spowolnienie w światowej gospodarce oraz umacniający się dolar zagrażają ożywieniu gospodarki amerykańskiej.

Fed zaznaczył we wrześniu, tak jak czynił we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".

Terminy podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nie są ściśle określone i zależą od danych makroekonomicznych - napisano w raporcie z wrześniowego posiedzenia Fed.

Inwestorzy oceniają, że Fed może dłużej utrzymać stopy procentowe bez zmian z powodu obaw o globalne spowolnienie.

W środę w reakcji na "minutes" na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 1,64 proc., do 16.994,22. pkt. S&P 500 zyskał 1,75 proc. i wyniósł 1.968,89 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,90 proc. i wyniósł 4.468,59 pkt.

Rano w czwartek inwestorzy poznali słabe dane makro z Niemiec, ale rynki nie zareagowały na nie.

Eksport Niemiec spadł w sierpniu o 5,8 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 4,8 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Analitycy spodziewali się tymczasem spadku mdm o 4,0 proc.

Import mdm spadł o 1,3 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,4 proc., po korekcie - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,9 proc.

O 13.00 Bank Anglii poda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych.

Analitycy oceniają, że bank centralny Anglii pozostawi stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. Jest na tym poziomie od maja 2009 r.

Bank utrzyma też target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów - wynika z prognoz ekonomistów.

Na giełdach w Europie przed południem drożeją akcje Norsk Hydro ASA, o 3,7 proc., w reakcji na zanotowane przez amerykański koncern aluminiowy Alcoa najwyższego od 3 lat zysku.

Skorygowany zysk Alcoa w III kw. wyniósł 31 centów na akcję. Tymczasem analitycy spodziewali się zysku 22 centów na akcję. Sprzedaż wyniosła w III kw. 6,24 mld USD, a analitycy szacowali ją na 5,84 mld USD.

Solvay SA zyskuje 2,8 proc. po potwierdzeniu swojego targetu wzrostu zysku w 2014 r.

Suedzucker spada o 1,1 proc. po informacji, że zysk operacyjny spółki w III kwartale będzie poniżej wyników w III kw. 2013.