Z raportów czterech biur maklerskich, do których dotarła gazeta wynika, że w ofercie znajdzie się do 3,2 mln akcji, co daje około 46% kapitału. Analitycy wyceniają grupę na 370-476 mln zł, przy cenie 53 do 68 zł za papier. Jeśli inwestorzy będą skorzy tyle zapłacić, to oznaczałoby, że wartość oferty wyniesie od 170 do prawie 220 mln zł.

Nie jest jednak przesądzone, że do IPO w ogóle dojdzie, bo Enterprise Investors jednocześnie negocjuje z Altus TFI cenę sprzedaży spółki. Prezes Altus TFI nie komentuje tych informacji, ale według "PB" pewne jest, że pieniądze pozyskane z giełdy (155 mln zł) nie wystarczą mu na zakup, dlatego w grę mogłoby wejść częściowe finansowanie akcjami, w ramach emisji skierowanej do Enterprise Investors.

Na koniec sierpnia Skarbiec TFI zarządzało aktywami wielkości 15 mld zł, z czego 3,3 mld zł to pieniądze ulokowane w funduszach detalicznych. Analitycy uważają, że w kolejnych latach firma ma szansę skorzystać z rozwoju polskiego rynku funduszy, a zmiana struktury aktywów w kierunku produktów wysokomarżowych pozytywnie przełoży się na wynik finansowy.

W 2013 r. Skarbiec wypracował na czysto 28,9 mln zł. Oznacza to, że wskaźnik cena do zysku przy najwyżej wycenie wynosi 16,5. Analitycy zwracają uwagę, że Skarbiec charakteryzuje ponadprzeciętny zwrot z kapitałów własnych (ROE), który przez ostatnie 3 lata znajdował się w przedziale 15-35%.