ikona lupy />
Ranczo w Colorado, USA, Źródło Hall and Hall.jpg / Media

W efekcie mediana cen domów w USA ma sięgnąć poziomu 176,8 tys. dolarów. Oznacza to, że połowa transakcji zawartych w tym roku ma opiewać na wyższe kwoty, a połowa na niższe. Kolejne lata mają przynieść dalsze wzrosty cen, ale już o mniejszej dynamice. W 2015 roku progres ma wynieść 3,7 proc., a w 2018 roku większość ankietowanych spodziewa się, że ceny domów w USA przekroczą poziom sprzed kryzysu (2007 r.). Mediana cen domów wynieść ma wtedy 196,4 tys. dolarów, czyli być o 11,1 proc. wyższa niż na koniec 2014 r.

Obserwatorzy rynku zwracają jednak także uwagę na problemy, z którymi boryka się amerykański rynek nieruchomości. Zaliczyć można do nich słabą pozycję rynkową osób kupujących nieruchomości po raz pierwszy. Osoby młode opóźniają decyzję o zakupie nie tylko w związku z niewysokimi zarobkami, ale też wysokim poziomem czynszów najmu, które uniemożliwiają odłożenie niezbędnego wkładu własnego czy po prostu w związku ze zmianami kulturowymi, czyli wydłużeniem się czasu pozostawania w związkach nieformalnych i odkładania w czasie decyzji o założeniu rodziny.

Co ciekawe wysokie koszty zmuszają młodych do najmowania mieszkania wraz ze znajomymi. Szacunki przytoczone przez portal Zillow sugerują, że co trzeci dorosły wynajmuje nieruchomość z kimś podczas gdy w 2000 r. odsetek ten był na poziomie około 25 proc.

Reklama

Na drodze do normalizacji sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości staje też często niekorzystna sytuacja kredytowa osób starszych. Chodzi o rodziny, które po wyprowadzeniu się potomstwa mieszkają w za dużych domach i nie zamieniają ich na mniejsze, bo nie mogą znaleźć nabywców lub po prostu nieruchomości te zabezpieczają dług wyższy niż ich wartość.
Ankietowani przewidują, że aby rynek poradził sobie z tymi problemami potrzebny jest czas. Przewidują oni, że w ciągu kilku lat sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości powinna wrócić do normalności.

LICZBA TYGODNIA:

52 proc. - taką część swojego majątku najbogatsi ulokowali na rynku nieruchomości – wynika z danych Knight Frank

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Ranczo o powierzchni ponad 85 hektarów w stanie Colorado. Na terenie znajduje się rezydencja o powierzchni ponad 1000 m kw. i została wzniesiona z bali. W domu znajduje się 6 sypialni, a kolejne dwie mieszczą się w domu dla gości. W bezpośrednim sąsiedztwie domu znaleźć można las i jezioro, dzięki czemu częstymi gośćmi na ranczu są jelenie i łosie.

Cena: 9,8 mln USD

Lokalizacja: Steamboat Springs, Colorado, USA

Źródło: The Wall Street Journal, Hall & Hall