"Jeśli chodzi o kwestie związane z [drugą] koncesją, to jest to kwestia paru tygodni. Od listopada negocjujemy warunki uzyskania tej koncesji. Został nam jeszcze jeden warunek, związany z czasem zwolnienia od podatku od działalności wydobywczej - chcielibyśmy, żeby to był czas dłuższy niż proponuje rząd senegalski" - powiedział Jałosiński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że najprawdopodobniej spółka ostatecznie zgodzi się na krótszy okres.

Po uzyskaniu koncesji ZCh Police przystąpią do eksploatacji złóż, ale w sposób stopniowy.

"Te złoża, które mamy, zawierają fosforyt tzw. handlowy i tam chcielibyśmy w pierwszej kolejności kopać, tak żeby można było wysyłać do Polic od razu po uruchomieniu kopalni. To będzie kwestia około pół roku" - powiedział wiceprezes.

Reklama

W kolejnym etapie spółka będzie korzystać z fosforytów jakości niższej niż handlowa, które stanowią większą część złoża. Do tego przygotowywana jest instalacja flotacji i wzbogacania, która jest na etapie gotowego projektu i będzie budowana przez około półtora roku.

Docelowo spółka planuje produkować kwas fosforowy z pozyskanego surowca.

"Kwas fosforowy chcielibyśmy budować z uwagi na pewne ryzyka związane z działalnością Polic, związaną głównie z ochroną środowiska. Chcielibyśmy część kwasu fosforowego produkować w Senegalu i chcielibyśmy, żeby to nastąpiło w ciągu najbliższych 2-3 lat" - wskazał Jałosiński.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. rozpoczęły inwestycje w Senegalu w sierpniu 2013 r. od zakupu 55% udziałów w spółce African Investment Group SA, która posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.