Nutri-Score to oznaczenie graficzne składające się z pięciu liter (od A do E) i odpowiadających im kolorów (od ciemnozielonego do czerwonego), które mają być podsumowaniem wartości odżywczej produktu oznaczonego tym kodem. Obecnie jest to najpopularniejsze nieobowiązkowe oznaczenie stosowane przez coraz więcej przedsiębiorstw, np. jest ono szeroko promowane przez sieć dyskontów Biedronka oraz giganta produkcji żywności Nestlé.
Nieoficjalnie mówi się, że Komisja Europejska może wybrać oznaczenie N-S jako obowiązkowe dla całej Unii Europejskiej. Komisja jeszcze w tym roku ma bowiem zaproponować do szerokiej konsultacji publicznej unijne zharmonizowane i obowiązkowe oznaczanie wartości odżywczej umieszczone na froncie opakowania.
Reklama
Tymczasem oznaczenie N-S budzi olbrzymie kontrowersje w niektórych państwach członkowskich i jest krytykowane przez wielu prawników oraz dietetyków. 1 sierpnia br. włoski urząd ds. ochrony konkurencji stwierdził, że stosowanie N-S stanowi nieuczciwą praktykę rynkową. Z drugiej jednak strony Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Szwajcaria oraz Hiszpania utworzyły w lutym 2021 r. Komitet Sterujący Nutri-Score, mający stanowić ponadnarodowy system zarządzania tym wskaźnikiem.