Jak co roku Google prezentuje listy haseł najszybciej zyskujących na popularności - zestawienie Rok w wyszukiwarce. Co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie w 2021 roku? Pandemia COVID-19 wprowadziła wielki chaos - odwoływano wiele festiwali, imprez, w tym wydarzeń sportowych. Nie dziwi więc fakt, że w tym roku fani sportu uważnie śledzili różnego rodzaju rozgrywki i mecze. W Polsce najpopularniejsza okazała się piłka nożna. Hasło Euro 2020 znalazło się na pierwszym miejscu głównej listy podsumowania. Na świecie wyszukiwano także hasła związane z koszykówką (NBA) czy rozgrywkami w krykieta (T20 World Cup). Na polskiej liście pojawiły się również osoby, które odeszły: Krzysztof Krawczyk (2. miejsce) oraz Kamil Durczok (5. miejsce). W TOP 10 znaleźć można także hasła związane ze zdrowiem i szczepieniami: pacjent gov (4. miejsce) oraz loteria szczepionkowa (7. miejsce). W zestawieniu znalazły się dwa fenomeny - serialowy i marketingowy. Koreańska produkcja Squid Game podbiła internet (6. miejsce). Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się lody Ekipy. Hasło to zamyka polskie zestawienie, ale także otwiera inne. Gdzie można kupić lody Ekipy? - to pytanie na pierwszym miejscu w kategorii Gdzie…?.

Reklama

Tematy, o których się mówiło

W zeszłym roku doniesienia medialne zdominował koronawirus. W tym roku zestaw tematów jest o wiele bardziej różnorodny. Pierwsze miejsce w kategorii Tematy, o których się mówiło zajął odbywający się raz na 10 lat obowiązkowy spis powszechny. W Polsce uwaga skupiona była również na szczepieniach (3. miejsce), sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (6. miejsce), a także na akcji Media bez wyboru (7. miejsce). W TOP 10 znaleźć również można tematy gospodarcze - dyskutowano o Nowym Ładzie (9. miejsce) i podatku cukrowym (10. miejsce). Nie zabrakło też kultury; sporo emocji wzbudził Konkurs Chopinowski (8. miejsce), który - podobnie jak wiele innych wydarzeń - odbył się w tym, a nie zeszłym roku. W zestawieniu nie zabrakło zagranicznych tematów: wielki kontenerowiec ugrzązł w Kanałe Sueskim, blokując główną trasę wodną globalnego handlu (4. miejsce), a w Afganistanie władzę przejęli Talibowie (2. miejsce). Sytuacja w tym kraju była szeroko opisywana i komentowana na całym świecie, dlatego temat Afganistanu znalazł się na szczycie globalnej listy.

Tematy, o których się mówiło (News)
Polska Świat
Spis powszechnyAfganistanSzczepienia COVID-19Kanał SueskiAwaria FacebookaGranica polsko-białoruskaMedia bez wyboruKonkurs Chopinowski 2021Nowy ŁadPodatek cukrowy AfganistanAMC StockSzczepionka na COVID-19 DogecoinGME StockCzek stymulacyjnyWyścig senacki w GeorgiiHuragan IdaCOVID-19Cena Ethereum

Pandemia COVID-19

Pandemia wciąż trwa - cały czas Polki i Polacy sprawdzają informacje związane z bieżącą sytuacją. Ogromną popularnością cieszyła się usługa Internetowego Konta Pacjenta. Hasło Pacjent gov znalazło się na pierwszym miejscu pandemicznej listy. Druga pozycja to loteria szczepionkowa. Internauci i internautki sprawdzali również m.in. aktualnie obowiązujące obostrzenia (6. miejsce), a także informacje dotyczące paszportu covidowego (10. miejsce).

Pandemia
Pacjent govLoteria szczepionkowaKoronawirus zapobieganieSzczepienia COVID-19AstraZenecaObostrzeniaLockdownObjawy COVID-19PulsoksymetrPaszport covidowy

Ludzie wokół nas

Jak zawsze, wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł, znalazło się sporo nazwisk — wyszukiwano informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak i o tych, którzy zaistnieli z przeróżnych powodów w świadomości internautów. Na czele polskiej listy Ludzie pojawił się duński piłkarz Christian Eriksen. Zainteresowaniem cieszył się także trener reprezentacji Polski w piłce nożnej - Paulo Sousa (3. miejsce) czy tenisistka Iga Świątek (5. miejsce). Poza wymienioną wyżej trójką w zestawieniu znaleźć można między innymi Natsu (2. miejsce), Daniela Obajtka (6. miejsce) czy Piotra Fronczewskiego (7. miejsce). Niedawna tragedia na planie westernu “Rust” spowodowała, że amerykański aktor, Alec Baldwin, pojawił się na pierwszym miejscu globalnej listy Ludzie oraz na ósmym w Polsce.

W tym roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci. Na liście tych, którzy odeszli znalazł się piosenkarz Krzysztof Krawczyk (1. miejsce), dziennikarz Kamil Durczok (2. miejsce) oraz aktor Krzysztof Kowalewski (3. miejsce). Dwa nazwiska połączyły polskie i globalne zestawienie: książę Filip oraz raper DMX.

Polska
Ludzie Ludzie, których pożegnaliśmy Ludzie sportu
Christian EriksenNatsu Paulo Sousa Ewa Krawczyk Iga Świątek Daniel ObajtekPiotr Fronczewski Alec BaldwinTeresa LipowskaEsmeralda Godlewska Krzysztof KrawczykKamil DurczokKrzysztof KowalewskiJudyta TuranKsiążę FilipBezczelBronisław CieślakKrzysztof KiersznowskiDMX Tomasz Knapik Christian Eriksen Paulo Sousa Iga Świątek Hubert Hurkacz Matty Cash Maria Andrejczyk Kylian Mbappe Evan Fournier Anita WłodarczykGrzegorz Krychowiak

Co nam w duszy gra?

Ten rok obfitował również w interesujące wydarzenia muzyczne, pojawiło się także wiele nowych hitów. Największą popularnością w wyszukiwarce Google cieszył się raper Mata, który zajął 1. miejsce na liście muzyków i zespołów muzycznych, wysoko uplasowały się również jego utwory: tekst do Patoreakcji był najchętniej wyszukiwanym tekstem w mijającym roku, a na 3. miejscu znalazł się tekst Kiss Cam. Tegoroczny koncert Maty na bemowskim stadionie znalazł się na 2. miejscu zestawienia Koncerty, ustępując jedynie miejsca koncertowi Sobla 2021 (1. miejsce).

Wśród wykonawców muzycznych ogromną popularnością cieszyli się również tegoroczni zwycięzcy Eurowizji - zespół Måneskin (2. miejsce) oraz raperka Young Leosia (3. miejsce).

Muzycy i zespoły muzyczne Teksty piosenek Koncerty
MataManeskin Young LeosiaWitold Paszt Halina Mlynkova SobelDaft Punk Ewa BemBrass Against Lil Uzi Vert Patoreakcja (Mata) Zygzak (Ekipa)Kiss Cam (Mata)Ale Jazz (sanah, Vito Bambino)3kipa (Ekipa)Papuga (Mata, ft. Quebonafide, Malik Montana)Drivers License (Olivia Rodrigo)Puerto Bounce (Żabson, Kizo, Zetha, Vladimir Cauchemar)Jungle Girl (Young Leosia ft. Żabson)Siedem (Team X) Koncert Sobel 2021Koncert Mata Koncert ChopinowskiKoncert EkipyKoncert SanahKoncert The Weeknd Koncert Team X Koncert Travis Scott Koncert BocelliKoncert Young Leosia

Coś dla kinomanów i serialomaniaków

Jakie filmy i seriale zdobyły uwagę internautów? W Polsce na czele kategorii Filmy znalazła się długo wyczekiwana ekranizacja Diuny (3. miejsce na świecie). Spore zainteresowanie wzbudził również film Dziewczyny z Dubaju (2. miejsce). Popularna okazała się czwarta część serii Listy do M (6. miejsce), obrazy Patryka Vegi Small world (3. miejsce) i Oczy diabła (4. miejsce) czy film Furioza (8. miejsce). Wśród zagranicznych produkcji w TOP 10 znajdziemy filmy takie jak: Cruella, Eternals, Venom 2 czy Obecność 3. W globalnym zestawieniu nie zabrakło Czarnej Wdowy czy Czerwonej noty.

A jakie seriale interesowały Polaków i Polki? Zwycięzca to Squid Game. Koreański serial o grze podbił internet. Wiele emocji i zainteresowania wzbudził również serial Bridgertonowie (2. miejsce), Lupin (4. miejsce) czy New Amsterdam (6. miejsce). Wśród polskich seriali w zestawieniu prym wiodły: Sexify (5. miejsce), Rojst '97 (7. miejsce). Dwa ostatnie miejsca to również krajowe produkcje: Brzydula 2 oraz Kowalscy kontra Kowalscy.

Polska
Filmy Seriale
DiunaDziewczyny z DubajuSmall worldOczy diabłaCruellaListy do M. 4EternalsFuriozaVenom 2Obecność 3: Na rozkaz diabła Squid GameBridgertonowieGinny and GeorgieLupinSexifyNew AmsterdamRojst '97Gambit królowejBrzydula 2Kowalscy kontra Kowalscy

Co nas śmieszyło, czyli przegląd memów

Nie od dziś wiadomo, że memy są fenomenem internetu, będącym jednocześnie odbiciem sytuacji społecznych czy politycznych ze szczyptą humoru lub sarkazmu. W mijającym roku najczęściej wyszukiwane przez Polki i Polaków były memy z politykiem Pawłem Kukizem. Wysoko znalazły się też memy z Danielem Obajtkiem (5. miejsce). Nie zabrakło również wyszukiwań związanych z odpowiedzią na bieżące wydarzenia sportowe, takie jak memy po meczu (miejsce 2.) czy niezwykle popularne morsowanie (4. miejsce). Wyszukiwano także memy związane z tajemniczym lagunem (miejsce 6.), instrybutorem (miejsce 7.). W TOP 10 pojawiły się także cnoty niewieście i postać Berniego Sandersa.

Memy
Memy KukizMemy po meczuMemy NajmanMemy morsowanieMemy ObajtekMemy lagunMemy instrybutorMemy cnoty niewieścieMemy 2021Memy Bernie Sanders

Kto pyta nie błądzi

Internauci i internautki jak co roku zadawali wiele pytań. One również odzwierciedlały naszą rzeczywistość. Najpopularniejsze z nich w kategorii Jak…? dotyczyły pandemii: jak zapisać się na szczepienie (1. miejsce) czy jak pobrać paszport covidowy (5. miejsce na tej samej liście). Szukano także wyjaśnień: dlaczego nie ma telewizji (3. miejsce na liście Dlaczego…?), dlaczego nie ma TVN ( miejsce 9.). Zainteresowanie Afganistanem było widoczne w pytaniu kto to Talibowie? (1. miejsce na liście Kto to…?). Polacy sprawdzali też ile kosztuje test na covid, chleb czy bitcoin. Na fali popularności memów z cnotami niewieścimi, użytkowniczki i użytkownicy internetu pytali także: co to znaczy cnoty niewieście? (3. miejsce na liście Co…?).

Poniżej pozostałe polskie listy, na których znaleźć można 10 kategorii pytań, listę definicji, a nawet listę rozterek gramatycznych Polaków i Polek.

Rok 2021 w wyszukiwarce

Listy polskie

Pytania
Jak...? Jak zrobić…?
Jak zapisać się na szczepienieJak aktywować bon turystycznyJak spisać się przez internetJak założyć internetowe konto pacjentaJak pobrać paszport covidowyJak założyć profil zaufanyJak sprawdzić czy jestem spisanyJak usunąć konto na IGJak długo protest mediówJak zmienić termin szczepienia Jak zrobić screena na laptopieJak zrobić kotylionJak zrobić sushiJak zrobić masę solnąJak zrobić jajko po benedyktyńskuJak zrobić kawę mrożonąJak zrobić marzannęJak zrobić test na covidJak zrobić placki ziemniaczaneJak zrobić stroik na cmentarz
Dlaczego…? Ile…?
Dlaczego nie ma M jak MiłośćDlaczego nie działa FacebookDlaczego nie ma telewizjiDlaczego Messi odchodzi z BarcelonyDlaczego Lewandowski nie graDlaczego mnie zabiliścieDlaczego nie działa RobloxDlaczego środkowa i tylna para odnóży nartnika jest bardzo wydłużonaDlaczego nie ma TVNDlaczego niebo jest niebieskie Ile zakażeń dzisiajIle trwa kwarantannaIle lat ma Agnieszka GrzelakIle trwa covidIle odcinków ma Promyk nadzieiIle kosztuje test na covidIle odcinków ma Kozacka miłośćIle trwa post eucharystycznyIle medali ma Polska w TokioIle netto to 2800 brutto
Ile kosztuje…? Gdzie…?
Ile kosztuje test na covidIle kosztuje chlebIle kosztuje szczepionka na covidIle kosztuje bitcoinIle kosztuje aparat na zębyIle kosztuje gram złota Ile kosztuje bilet do EnergylandiiIle kosztuje tona węglaIle kosztuje prawo jazdyIle kosztuje Chicken Box Gdzie można kupić lody EkipyGdzie Euro 2020Gdzie można wykorzystać bon turystycznyGdzie kupić amantadynaGdzie oglądać BundesligaGdzie oglądać Legia Napoli Gdzie oglądać Bayern Augsburg Gdzie mecz Polska SzwecjaGdzie oglądać Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej 2021Gdzie oglądać Bayern PSG
Czy…? Co…?
Czy warto PPKCzy galerie są otwarteCzy wracamy do szkołyCzy będzie wojnaCzy kina są otwarteCzy Charli d'Amelio żyjeCzy osoba zaszczepiona podlega kwarantannieCzy dzisiaj jest niedziela handlowaCzy Polska wyjdzie z grupyCzy restauracje są otwarte Co to lex TVNCo to gamofobiaCo to znaczy cnoty niewieścieCo to wojna hybrydowaCo to jest mensaCo to znaczy rawrCo to instrybutorCo to noceboCo to konchaCo się dzieje na granicy
Kto…? Kto to…?
Kto zabił SaręKto wygrał Eurowizję 2021Kto wygrał Euro 2020Kto to Talibowie Kto to probantKto wygrał Lexy czy NatsuKto wygrał The Voice Kid 4Kto składa PIT-19aKto odpadł z Tańca z GwiazdamiKto dzisiaj gra Kto to TalibowieKto to probantKto to snugglersKto to socjopataKto to introwertykKto to ekstrawertykKto to Emma AgresteKto to simpKto to felczerKto to konkwistador
Pisownia Definicja Przepis na...
Narazie czy na razieOdrazu czy od razuHumor czy chumorW ogóle czy wogóleOd razu czy odrazuOdemnie czy ode mnieZ powrotem czy spowrotemPoza czy po zaSpowrotem czy z powrotemCoraz czy co raz Impeachment definicjaNepotyzm definicjaNomofobia definicjaDystopia definicjaFrajer definicjaRecykling definicjaAmbicja definicjaNazizm definicjaTolerancja definicjaAlegoria definicja Pączki domowe z 1 kg mąkiBiałą kiełbasęMakaronikiPierogiChleb na drożdżachCiasteczkaBabkę wielkanocnąMazurek wielkanocnyLeczo z cukinią kiełbasą i papryką i pieczarkamiPolędwiczki wieprzowe

Globalne listy haseł najbardziej zyskujących na popularności w 2021 r.

Aktorzy Piosenki Jedzenie
Alec BaldwinPete DavidsonAryan KhanGina CaranoArmie HammerCarmen SalinasShehnaaz GilElliot PageDave ChappelleBrenda Song Drivers License (Olivia Rodrigo)MONTERO (Call Me by Your Name) (Lil Nas X)INDUSTRY BABY (Lil Nas X feat. Jack Harlow)Fancy Like (Walker Hayes)MAPA (SB19)Good 4 u (Olivia Rodrigo)Butter (BTS)Jalebi Baby (Tesher)Wellerman (Nathan Evans)Good Days (SZA) Birria TacosSmażony ryż z dodatkami (Nasi Goreng)Makaron z fetąDeska serów i wędlin (Charcuterie Board)生姜 焼き (Shōgayaki - wieprzowina w imbirze)Zupa ziemniaczanaぶり の 照り 焼き (amberjack w sosie teriyaki)豚汁 (Tonjiru - zupa miso z wieprzowina i warzywami)Pieczona owsiankaNocna owsianka