Potwierdza to jedno z ciekawych badań przeprowadzonych w tym roku przez firmę Cisco na ponad 6 tys. osób z Singapuru, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Wietnamu i Filipin. Okazuje się, że aż 86 proc. pracowników oszczędza dodatkowe pieniądze dzięki wykonywaniu części pracy z domu. Średnie korzyści z tego tytułu wyniosły 7,5 tys. dol. rocznie, a zdecydowana większość badanych (85 proc.) uważa, że mogłaby utrzymywać taki poziom oszczędności przez długi czas.

Tylko 5 proc. respondentów chce na stałe wrócić do biura.

Z badania Cisco wynika, że oszczędności dotyczyły głównie trzech kategorii wydatków: kosztu dojazdu do pracy, wyżywienia i społecznych aktywności. Praca z domu pozwala uniknąć kupowania paliwa, posiłków w restauracji czy drinków w pubie. Pandemia i praca z domu zubożyły być może nasze społeczne życie, ale sprawiły też, że żyjemy bardziej oszczędnie.

Reklama

Praca hybrydowa przekłada się na dodatkowe oszczędności dla pracowników z Azji Płd-Wsch. na średnim poziomie 144 dol. tygodniowo. Rozważając zmianę firmy pracownicy biorą pod uwagę te oszczędności, więc będą oczekiwali od pracodawców odmawiających opcji telepracy odpowiednio wyższego wynagrodzenia.