Jak wynika z raportu Mercer dotyczącego kosztów utrzymania w 2024 r., najdroższym miastem do życia dla emigrantów był Hongkong. Na drugim miejscu uplasował się Singapur. Kolejne miejsca (od 3 do 6) zajmują szwajcarskie miasta: Zurych, Genewa, Bazylea i Berno. Nowy Jork znalazł się na 7. miejscu.

Pierwszą dziesiątkę najdroższych miast świata dla emigrantów zamykają Londyn, który w porównaniu z zestawieniem z poprzedniego roku, wspiął się o 9. pozycji z 17. na 8., oraz stolica Bahamów Nassau (pozycja 9.) i dziesiąte na liście Los Angeles w USA.

Co winduje koszty życia

Reklama

Z raportu Mercera wynika, że rosnące koszty mieszkań i zmienne trendy inflacyjne wywierają presję na pakietu świadczeń związanych z wynagrodzeniem dla pracowników na obczyźnie.

W większości (9 na 10) miasta z pierwszej dziesiątki odnotowały wzrost kosztów mieszkań od 2023 r. W Hongkongu i Singapurze koszty mieszkania wzrosły o 8 proc. w Nowym Jorku o 7 proc., a w Zurychu o 6 proc.

„Wyzwania związane z kosztami życia mają znaczący wpływ na międzynarodowe organizacje i ich pracowników” – stwierdziła w komunikacie prasowym Yvonne Traber, lider w firmie Mercer.

Traber oceniła, że wysokie koszty utrzymania mogą spowodować, że osoby wysłane do danego miasta dostosują swój styl życia, ograniczą wydatki uznaniowe, a nawet będą miały trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. „Aby zrównoważyć te wyzwania, pracodawcy mogą oferować pakiety wynagrodzeń obejmujące dodatki lub dotacje mieszkaniowe lub świadczyć inne usługi wsparcia” – powiedziała Traber.

Lista 30. najkosztowniejszych miast do życia dla międzynarodowych pracowników

Aby sporządzić ranking obejmujący 226 miast, Mercer zmierzył porównawczy koszt ponad 200 artykułów i usług, w tym mieszkań, transportu, żywności, odzieży i artykułów gospodarstwa domowego. Oto 30. najdroższych miast na świecie dla emigrantów:

Miasto Kraj Miasto Kraj
1. Hongkong Chiny 16. Tel Awiw Izrael
2. Singapur 17. Miami USA
3. Zurych Szwajcaria 18. Dżibuti Dżibuti
4. Genewa Szwajcaria 19. Boston USA
5. Bazylea Szwajcaria 20. Chicago USA
6. Berno Szwajcaria 21. N’djamena Czad
7. Nowy Jork USA 22. Waszyngton USA
8. Londyn Wielka Brytania 23. Szanghaj Chiny
9. Nassau Bahamy 24. Wiedeń Austria
10. Los Angeles USA 25. Pekin Chiny
11. Kopenhaga Dania 26. Conakry Gwinea
12. Honolulu USA 27. Atlanta USA
13. San Francisco USA 28. Seattle USA
14. Bangi Republika Środkowoafrykańska 29. Paryż Francja
15. Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie 30. Amsterdam Holandia
Źródło: Mercer