Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 88,55 USD, wyżej o 0,40 proc. po tym, gdy w styczniu surowiec zyskał aż 17 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 89,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,38 proc.

W środę kraje sojuszu OPEC+ określą politykę dostaw ropy na przyszły miesiąc.

Analitycy spodziewają się, że 23 kraje z tej grupy ratyfikują podwyższenie dostaw ropy w marcu o 400 tys. baryłek dziennie, ale zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach państwa z OPEC nie spełniały swoich celów produkcji ropy.

Reklama

Wg szacunków agencji Bloomberg 13 członków OPEC zwiększyło dostawy swojej ropy na rynki w styczniu zaledwie o 50 tys. baryłek dziennie, a dostawy ropy z Libii spadły o 140 tys. baryłek dziennie. Za to Nigeria dostarczała na rynki o 100 tys. baryłek ropy więcej.

Łącznie na rynki trafiło z OPEC w styczniu 28,14 mln baryłek dziennie.

"OPEC prawdopodobnie osiągnie (w środę) porozumienie w sprawie przedłużenia obecnej polityki produkcyjnej - zwiększenia dostaw o 400 tys. b/d" - ocenił minister ds. ropy naftwej w Iraku Ihsan Abdul Jabbar.

Tymczasem Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim branżowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,65 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się ich odbudowy o 1,8 mln baryłek.

W środę po 16.30 oficjalne dane o zapasach ropy w USA poda Departament Energii.