Reklama

Czy stopy procentowe spadną ?

Zdaniem Rafała Hirscha ekonomiści są zgodni, że w tym roku w Polsce nie będzie już obniżki kosztu pieniądza. Co innego w USA i strefie euro — Fed orazEBC z pewnością dokonają znaczących cięć. Ta dysproporcja będzie zdaniem eksperta korzystna dla polskiego rynku długu, bo nasze papiery skarbowe będą atrakcyjnie oprocentowane w stosunku do konkurencyjnych krajowych aktywów.

Ocena tanich kredytów

Hirsch zwraca uwagę na problemy rządowej polityki mieszkaniowej. Gabinet Tuska działa w kierunku wzmocnienia popytu na kredyty mieszkaniowe i mieszkania, ale niewiele robi w zakresie wzmocnienia podaży. Wprowadzanie programów wsparcia kredytobiorców, czyli "rozdawanie pieniędzy", jest zdaniem Hirscha znacznie prostsze. Programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego, choćby czynszowego, było w Polsce wiele i zasadniczo okazywały się porażką.

Czy ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać?

Marcowe dane pokazują, że wzrosty cen zahamowały - mówi Hirsch. Jego zdaniem możliwe jest, że ten trend utrzyma się w dalszej części roku, a możliwe też, że dojdzie na rynku do pewnej korekty. Co prawda w Warszawie nadal obserwujemy niewielkie wzrosty cen, jednak w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu ceny zaczęły hamować.

Cała rozmowa w materiale wideo