O lukratywnej dodatkowej posadzie rektora Uniwersytetu Warszawskiego jako pierwsza napisała we wtorek 16 kwietnia 2024 roku "Polityka". Zainteresowane instytucje zareagowały od razu - PZU zakończyło współpracę z Alojzym Nowakiem (według nieoficjalnych doniesień "Rzeczpospolitej"), za to Senat UW podjął uchwałę, w której sprzeciwia się nierzetelnym jego zdaniem doniesieniom dziennikarskim.

Na liście grzechów stronnicza kampania medialna?

Do informacji o "zwolnieniu z PZU" Nowak odniósł się w swoich mediach społecznościowych. Napisał, że owszem, współpraca została zakończona, ale "z PZU odszedłem sam za porozumieniem stron. Ustalona między stronami data zawarcia porozumienia nie miała żadnego związku z publikacjami medialnymi. Na stanowisku doradcy zatrudniono mnie zanim zostałem rektorem. Z chwilą objęcia funkcji rektora, w transparentnej procedurze, uzyskałem na to na to zgodę Rady Uczelni".

Reklama

Dość kuriozalne były pierwsze tłumaczenia zarobków Nowaka w PZU ze strony Uniwersytetu. Jak przekazała mediom rzeczniczka UW dr Anna Modzelewska, "wzmocnienie współpracy nauki i biznesu było jednym z elementów programu prof. Alojzego Nowaka w trakcie kampanii wyborczej na rektora UW".

Jak pisała "Polityka", rektor UW doradzał w sprawach ekonomicznych byłej prezesce PZU Beacie Kozłowskiej-Chyle. Ponadto tygodnik wspomina też o stronniczej kampanii medialnej na rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzonej przez media z grupy Polska Press, która należy do PKN Orlen. Według dziennikarzy "Polityki" w ww. kampanii mocno promowano kandydaturę Alojzego Nowaka i stawiano w złym świetle jego kontrkandydatów.

Wybory nowego rektora Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się w czwartek 18 kwietnia 2024 roku. Oprócz Alojzego Nowaka startował dr hab. Łukasz Niesiołowskio-Spanò (dziekan Wydziału Historii) oraz dr hab. Maciej Górecki z Wydziału Psychologii. Jak podał na swojej stronie Uniwersytet Warszawski:

"Kolegium Elektorów UW, podczas zebrania wyborczego 18 kwietnia, wybrało rektora Uniwersytetu na kadencję 2024–2028. Przez kolejne cztery lata będzie nim prof. Alojzy Z. Nowak, który otrzymał 281 głosów elektorskich.

W głosowaniu na rektora oddano 435 głosów, 432 były ważne. Prof. Alojzy Z. Nowak otrzymał 281 głosów, prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò – 143, prof. Maciej Górecki – 8."

Prof. Alojzy Nowak to 45. w historii rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni tę funkcję od 2020 roku. Z wykształcenia jest ekonomistą.