Ponadto nikt z ochotników nie zakaził się Covid-19. "Wstępna analiza danych wykazuje wysokie wskaźniki bezpieczeństwa kombinacji preparatów" - poinformował Rosyjski Fundusz Inwestycji Zagranicznych (RFPI). Firma ta jest producentem Sputnika V i jego uproszczonej jednodawkowej wersji, Sputnika Light.

Pierwsze dane na temat immunogenności preparatów zostaną opublikowane w sierpniu - dodał RFPI. Badania kliniczne prowadzone są w Azerbejdżanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. FRPI dostał też zezwolenie na badania w Rosji i na Białorusi.

W Rosji ministerstwo zdrowia wydało zgodę na badania kliniczne połączenia dwóch szczepionek 26 lipca. Zapowiadano, że w badaniach tych weźmie udział 150 osób w pięciu placówkach medycznych w Moskwie i Petersburgu.

O możliwości stosowania kombinacji dwóch szczepionek, w celu podniesienia skuteczności szczepień, mówiło się w Rosji jeszcze pod koniec zeszłego roku. W grudniu 2020 r. ośrodek im. Gamalei, który opracował szczepionki Sputnik V i Sputnik Light podpisał list intencyjny o współpracy ze szwedzko-brytyjskim koncernem AstraZeneca. (PAP)

Reklama

awl/ tebe/