Eksperci CBRE wskazują w opublikowanym w czwartek raporcie, że kluczem do dalszego rozwoju biur w miastach regionalnych będzie zwiększony popyt na usługi cyfrowe i infrastrukturę cyfrową, który zaspokoją wykwalifikowani pracownicy i wysokiej jakości przestrzenie biurowe.

"W 2021 roku na regionalnym rynku biurowym widzieliśmy kontynuację trendów z ostatnich lat. Nowi uczestnicy rynku, zarówno lokalni, jak i zagraniczni uważnie przyglądają się takim polskim miastom jak m.in. Poznań, Kraków, Katowice czy Trójmiasto. Firmy nie tylko stawiają tam swoje pierwsze kroki, ale w wielu przypadkach szybko się rozwijają" - powiedział, cytowany w komunikacie, szef rynków regionalnych CBRE Kamil Tyszkiewicz.

Reklama

"Zakładamy, że w tym roku będzie podobnie. Polskie miasta regionalne wzmocnią swoją pozycję przyciągając międzynarodowe firmy z sektora SSC (Centra Usług Wspólnych - PAP), ale także B+R (działalność badawcza i rozwojowa - PAP)" - dodał.

Jak informuje CBRE, w latach 2016-2020 regionalne rynki biurowe urosły o 2,4 mln mkw. Tak szybkie tempo rozwoju nie było kontynuowane w 2021 roku. W ubiegłym roku deweloperzy dostarczyli 224 tys. mkw. nowej powierzchni, podczas gdy w poprzednich latach było to nawet dwukrotnie więcej.

Największym ukończonym projektem w 2021 roku był m.in. 3T Office Park w Gdyni oraz Nowy Rynek D w Poznaniu. Nowa podaż jest średnio wynajęta w 54 proc., a w budowie pozostaje ponad 800 tys. mkw. biur.

Z raportu CBRE wynika, że najszybciej pod względem podaży rozwijały się rynki Trójmieście i Krakowie, gdzie dostarczono odpowiednio 73 tys. mkw. oraz 60,7 tys. mkw.

Wśród sektorów intensywnie rozwijających się w regionach znajduje się głównie IT, które odpowiada za 32 proc. popytu, usługi biznesowe odpowiedzialne za 16 proc. popytu, oraz produkcja i energetyka (14 proc.). (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski