Minister zwróciła uwagę, że "nasze dostawy broni pomagają oczywiście bardzo wyraźnie w ratowaniu ludzkiego życia". Tak więc "polityka zagraniczna kierująca się prawami człowieka musi stale zadawać sobie pytanie, jak poprzez kolejne dostawy możemy pomóc w wyzwoleniu jeszcze większej liczby wiosek, a tym samym w ratowaniu życia".

Komentując dążenie Ukrainy do posiadania niemieckich czołgów, polityk powiedziała, że można o tym zdecydować tylko wspólnie, "w koalicji i na arenie międzynarodowej". Baerbock dodała też: "Jednak w decydującej fazie, w jakiej znajduje się obecnie Ukraina, również nie uważam, że jest to decyzja, z którą należy długo zwlekać".

Baerbock odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy może zrozumieć życzenie Ukrainy dotyczące niemieckich czołgów Leopard 2. Minister powiedziała, że niemiecka pomoc zbrojeniowa musi być zorientowana najpierw na to, jak można dostarczyć jeszcze więcej uzbrojenia, które już "tak skutecznie pomaga", czyli obrony przeciwlotniczej, artylerii i wyrzutni rakietowych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Reklama