Szef brytyjskiego rządu wskazywał wcześniej datę 15 października, kiedy odbędzie się szczyt UE, na termin zawarcia porozumienia w sprawie przyszłych relacji po upływie okresu przejściowego po brexicie.

"Potwierdził on zaangażowanie Wielkiej Brytanii w poszukiwanie wszelkich możliwości osiągnięcia porozumienia. Podkreślił, że porozumienie jest lepsze dla obu stron, ale również że Wielka Brytania jest gotowa zakończyć okres przejściowy na warunkach australijskich, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia" - poinformowało biuro Johnsona w oświadczeniu.

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE podobną do tej, jaką ma Kanada. Wspominana przez Johnsona Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE, duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

"Premier podkreślił, że w najbliższych dniach należy poczynić postępy w celu zniwelowania znaczących różnic, zwłaszcza w dziedzinie rybołówstwa i równych szans, poprzez proces intensywnych rozmów między głównymi negocjatorami uzgodniony z przewodniczącą Komisji Europejskiej" - dodano w komunikacie Downing Street.

Dwaj główni negocjatorzy, Brytyjczyk David Frost i reprezentujący UE Michel Barnier, stwierdzili w piątek, że zbliżają się do porozumienia przed upływem terminu 15 października, choć podkreślili, że pozostają ważne rozbieżności. Barnier mówił też, że przed ostatnią fazą negocjacji chce dodatkowych ustępstw ze strony Londynu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)