Według PIE, sankcje te będą miały długofalowy, osłabiający wpływ na rosyjską gospodarkę, natomiast skutki pozostałych będą krótkotrwałe lub rozłożone w czasie.

Jak przypomnieli analitycy PIE, w konsekwencji rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Zachód wprowadził szereg sankcji bezpośrednio uderzających w gospodarkę kraju agresora. W ich opinii, przyniosą one długotrwały efekt destabilizujący rosyjską gospodarkę.

"Sankcje uderzające bezpośrednio w sektor finansowy i bankowy, o które zabiegał m.in. Premier Mateusz Morawiecki, przyniosły natychmiastowy efekt. Największą siłę rażenia miało odcięcie Centralnego Banku Rosji od rezerw i wielka europejska wyprzedaż rosyjskich aktywów" - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

"To początek procesu upadku rosyjskiej gospodarki, który będziemy obserwować w kolejnych tygodniach. Rosję czeka w tym roku wysoka inflacja połączona z recesją i całkowitym brakiem zaufania ze strony światowych inwestorów. Do tego obrazu można dołożyć widmo potencjalnych bankructw rosyjskich spółek, których wyceny na londyńskiej giełdzie spadają w tempie lawinowym" – wskazał.

Reklama

Odcięcie od SWIFT i rezerw

Jak podał Instytut, odcięcie rosyjskich banków od systemu komunikacji międzybankowej SWIFT ma skutek natychmiastowy i powoduje wydłużenie czasu realizacji przelewów, zdestabilizuje pracę banków na okres około tygodnia i stanowi jednocześnie symboliczne odcięcie rosyjskiej gospodarki od Zachodu.

Z kolei odcięcie banku centralnego Rosji (CBR) od rezerw ma skutek natychmiastowy i jednocześnie długotrwały. Ta sankcja jest jednoznaczna z uniemożliwieniem bankowi interwencji umacniających rubla i może wywołać kryzys finansowy i recesję.

Według PIE wyprzedaż rosyjskich aktywów przez europejskie fundusze i firmy ma rezultat natychmiastowy i powoduje pogłębienie deprecjacji rubla i zwiększenie ryzyka kryzysu finansowego oraz recesji.

Zamrożenie aktywów banków komercyjnych

Instytut ocenił, że zamrożenie aktywów rosyjskich banków komercyjnych działa natychmiast od momentu wprowadzenia i ma długotrwały efekt, polegający na uniemożliwieniu wykonywania transakcji przez rosyjskie firmy i banki. To zaś może skutkować upadkami banków. PIE zauważa, że europejska filia Sberbank AG już w poniedziałek, 28 lutego była na krawędzi bankructwa.

Jak podaje PIE zakaz dokonywania transakcji w dolarach, wprowadzony dla rosyjskich banków, ma efekt natychmiastowy a uniemożliwienie przeprowadzania transakcji z USA spowoduje odcięcie Rosji od dostępu do amerykańskiej waluty.

Sankcją, która ma charakter opóźniony jest - według PIE - zakaz eksportu technologii do Rosji. Jej efektem będzie ograniczenie wzrostu gospodarczego w Rosji w perspektywie lat. Ponadto przyniesie wstrzymanie dostępu do technologii o zastosowaniu wojskowym.

Z kolei zamrożenie aktywów oligarchów będzie czynnością rozłożoną w czasie, ale zada im bezpośredni cios. PIE zaznacza, że majątek oligarchów jest często trudny do zidentyfikowania.

Zawieszenie Nord Stream 2

Instytut informuje, że zawieszenie Nord Stream 2 zablokowuje zwiększanie przychodów Gazpromu i spowoduje uniezależnianie się Europy od rosyjskiego gazu.

Natomiast zniesienie ułatwionej ścieżki wizowej będzie rozłożone w czasie, ale bezpośrednio dotkliwe dla emigrujących Rosjan.

PIE zwraca też uwagę, że wprowadzenie zakazów importu z Białorusi - co też będzie rozłożone w czasie - uniemożliwi temu krajowi eksport niektórych kluczowych produktów (np. cementu). Te rodzaje obostrzeń będą miały niewielki wpływ na UE.

autorzy: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski